Tom Hanks se vrací do války. Ve svém novém filmu odráží nacistické ponorky

Je začátek roku 1942 a uprostřed severního Atlantiku opouštějí protiponorkové hydroplány Catalina konvoj, který se dostal na okraj „mrtvé zóny“ ležící mimo dolet spojeneckých letadel. Dál si musí konvoj a jeho eskortní torpédoborce poradit samy. Naštěstí obraně konvoje velí coby novopečený kapitán amerického torpédoborce zkušený hollywoodský veterán Tom Hanks.
Greyhound: Bitva o Atlantik vrcholí
Greyhound: Bitva o Atlantik vrcholí
Apple TV+

reklama

Ten se 22 let poté, co se ve filmu Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan, 1998) vylodil na pláži Omaha, v dramatu Greyhound opět vrací k tématu z druhé světové války. K filmu napsal i scénář inspirovaný knihou spisovatele C. S. Forestera The Good Shepherd z roku 1955. Ten v ní popisuje tvrdé podmínky bitvy o Atlantik. Ostatně trailer k filmu je více než vypovídající:

Přestože se Greyhound skutečnými událostmi pouze inspiruje, je datum (internetové) premiéry odložené kvůli koronavirové pandemii na 10. července 2020 více než symbolické. Právě ten den totiž v roce 1942 napadla německá ponorková „vlčí smečka“ konvoj PQ 17 a potopila 24 z jeho celkových 35 nákladních lodí.

reklama

reklama