Tohle není femme fatale, ale femme bionique. Robotka Jia Jia, do níž se lze fyzicky zamilovat

Robotika je na postupu a bez robotů by dnešní společnost absolutně nebyla schopná fungovat. Ovšem nejde jen o technickou stánku věci. Roboti a robotky (ano, už se u nich dá rozlišit i pohlaví) vstupují do interakce s lidmi svou krásou a mimikou.
Robotická JiaJia
Robotická JiaJia
archiv redakce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prvenství s humanoidní robotkou, a přiznejme, že opravdu půvabnou, si připsala University of Science and Technology v Číně (USTC) sídlící v Che-fej, hlavním městě východní čínské provincie An-chuej.

Robotická krása

Aby vybudila pocit interakce, měla v sobě naprogramovanou reakci „Nepřibližuj se tolik, budu na obrázku vypadat v obličeji tlustá". Vtip je v tom, že při jejím představení se přiblížil kdekdo, neboť každý si chtěl její půvabnou tvář vyfotit. Její dívčí postava se dá obléknout do šatů vhodných pro danou příležitost, ať už je to tradiční čínské kimono, nebo moderní styl manažerky velké firmy. Jia Jia se představila i bankéřům na konferenci, což mělo bezesporu skrytý význam. Pokud uchvátíte lidi ze světa velkých peněz, máte šanci na jejich finanční podporu či pomoc při lobbingu.

Pyšný otec Chen Xiaoping se nechal slyšet, že během pěti až deseti let se jeho dítku dostane takového vzdělání, aby se svou pokročilejší umělou inteligencí mohla Jia Jia zastávat celou řadu úkolů. I když droid Jia Jia vypadá na víc, od početí (prací) k dospělosti jí stačilo pět let. Měla by posluhovat v čínských restauracích, pečovatelských domech, nemocnicích i domácnostech,“ napsal na populárně-vědeckém serveru osel .cz Josef Pazdera. Server Digital Trends ji označil za „ultrarealistickou“ a muže, který si není jist sám sebou, by mohla dostat do kolen její hláška: „Ano, můj pane, co pro tebe můžu udělat?“

Riziko umělého půvabu

Jelikož tvář i postavu humanoidní slečny můžeme na rozdíl od její inteligence (což platí i pro roboty – jinochy) naprogramovat takřka dokonalou, hrozí, že se na ně lidé mohou začít citově vázat. Podobné situace nejsou fikcí, ve Francii se už podobná situace stala (láska k robotovi).

Text: Topi Pigula

Dokázali byste se do robotky zamilovat i vy? Odpovězte až poté, co kouknete na video.

Reklama
Reklama