TIP: Zapomenutá města, Stalinova rodina nebo šikovnost českých pilotů – pusťte si dokumenty na Primě PLAY

Propásli jste svůj oblíbený dokument na Primě ZOOM? Pusťte si ho zdarma na Primě PLAY! Dnešek je k tomu jako stvořený.
Kolmanskop v Namibii
Kolmanskop v Namibii
twitter.com

reklama

Osudy Stalinovy rodiny, zlatou éru jihoafrických diamantů nebo dovednost českých pilotů můžete snadno prožít v dokumentech, které jsme pro vás zdarma připravili na Primě PLAY. Pokud vás počasí něláká ven, máte tento týden ideální příležitost vypravit se do historie, znovu kolonizovat Afriku nebo se odlepit od země (případně se ponořit pod hladinu). Dokumentární jízda začíná...

Stalinova dcera

Psal se rok 1968, když začínalo brežněvovské studené období. Večer 6. března přichází na americkou ambasádu v Dillí neznámá Ruska a žádá o politický azyl. Protože nikdo z diplomatů neuměl obstojně rusky, trvalo nějakou chvíli, než zjistili, že jde o Světlanu Alilujevovou, Stalinovu dceru. Žena je tu samou noc v doprovodu agentů CIA eskortována do neutrálního Švýcarska. Pro Kreml jde o velmi trapný moment v propagandistické válce se Spojenými státy. Příběh Stalinova nejmladšího dítěte – jeho jediné dcery Světlany – sledujte v dokumentu Stalinova dcera na Primě PLAY.

V kokpitu (všech 10 epizod)

Unikátní dvoumotorový letoun Beechcraft C-45H z roku 1942, který v letech 1952–57 používalo americké Velitelství strategického letectva (SAC) k přepravě VIP osob, parkuje v pražských Letňanech. Stroj byl po roce 2006 v Irsku už osm let mimo provoz a nikdo netušil, zda se ho podaří zprovoznit. Život mu vrátili mechanici z Aircraft Restoration Company (ARC), jedné z nejlepších leteckých restaurátorských dílen na světě se sídlem v britském Duxfordu. Nejprve si dva dny se strojem hráli a pak s ním dokázali na výjimku přeletět do Duxfordu. Zde se po půlroce podařilo uvést letoun do plného provozu a od roku 2014 létá v České republice. Osudy unikátního stroje sledujte v dokumentu V kokpitu na Primě PLAY.

Jago: Život pod vodou

Od pěti let se potápějí příslušníci národa Bajau pod hladinu, aby se naučili lovit ryby. Tito poslední mořští kočovníci se rodí, žijí a umírají na člunech. Nejsou občany žádné země, na pevninu se vydávají jen když obchodují. Plují mezi stovkami malých ostrůvků kolem Celebesu, Bornea a Filipín a do kontaktu s moderní civilizací se dostanou jen zřídka. Jejich mizející kulturu postavenou na těsném sepětí s mořem můžete poznat v dokumentu Jago: Život pod hladinou na Primě PLAY.

Zapomenutá města jižní Afriky

V pobřežní poušti jižní Afriky stojí strašidelné ruiny zpola pohlcené dunami. Města Kolmanskop a Elisabeth Bay v Namibii. Vše prostupující písek obrušuje stěny, ničí střechy a zasypává opuštěné domy. Kdysi to byla rušná města postavená na diamantové horečce z počátku 20. století. Domy navržené v německém stylu s vodovodem, kanalizací, elektřinou a stěnami pokrytými tapetami. Během několika let se tu vytěžily tuny diamantů. Osudy kdysi prosperujících měst sledujte v dokumentu Zapomenutá města na Primě PLAY.

Kolmanskop v Namibii

Německá města v Namibii vydala tuny diamantů, teď jsou obydlím duchů.

 

Aktuální nabídku dalších zajímavých dokumentů najdete na Primě PLAY nebo přímo v sekci Prima ZOOM.

(mih)

reklama

reklama