TEST: Co vidíte na obrázku? Hodně to vypovídá o vašem vnímání

Optické iluze a hádanky jsou na internetu velmi oblíbené, občas nám navíc mohou říct něco zajímavého i o nás samých. Co třeba vidíte na obrázku níže?
Co vidíte na tomto podivném obrázku?
Co vidíte na tomto podivném obrázku?
themindsjournal.com

reklama

Psychologické testy nemusí spočívat jen v nudném vyplňování dlouhých dotazníků. Takzvané projektivní testy obvykle stojí na obrázcích a dávají zpovídanému poměrně velkou svobodu v tom, co na nich může vidět. Nejznámějším z této kategorie je bezesporu Rorschachův test, který je sice starý už bezmála století, přesto se v oblasti psychologické diagnostiky moc sofistikovanějších metod neobjevilo. Na internetu ale můžeme nalézt i spoustu jednodušších (a samozřejmě také amatérštějších) testů; i ty však stojí za vyzkoušení a mohou vám o vašem nitru něco málo prozradit.

Zkuste se schválně zahledět na úvodní obrázek. Co na něm vidíte jako první?

Co vidíte na tomto podivném obrázku?
Autor: themindsjournal.com Co vidíte na tomto podivném obrázku?

Auto

Jestli si jako první všimnete auta, kladete velký důraz na svobodu a obvykle musí být po vašem. Navíc se dokážete zaměřit na detaily, jelikož na samotném obrázku tvoří auto jen určitou část. To někdy může být i problém, protože pokud cílíte na detaily, může vám uniknout celek a vaše výsledné rozhodnutí se bude odvíjet jen od určitého, velmi specifického pohledu na problém. Takže pozor na to!

Muže s dalekohledem

Pravý opak předchozího je muž s dalekohledem. Pokud vidíte jeho, pak jste zapojili všechny prvky na obrázku, a tak není pochyb o tom, že se zajímáte o celkový pohled. K vytvoření názoru vám zjevně stačí jen letmý pohled, díky němuž shromáždíte dostatek dat k tomu, abyste si udělali hrubý obrázek. Přesto však raději upozorníme i na to, že detaily mohou být rovněž podstatné, a nevyplatí se na ně vůbec nebrat ohled.

Písmeno A

Písmeno A ve spodní části obrázku není pro většinu lidí na první pohled patrné – jednak se jedná pouze o detail, část obrázku, a jednak je nakreslené bílou barvou, jež neupoutá naši pozornost tak výrazně jako tmavší odstíny. Jedná se tedy o vzácnější případ než první dva a podle autorů obrázku vám předurčuje dobré vlohy pro detektivní práci – dokážete totiž vidět to, co je zraku většině lidí skryto, a nenaskakujete na prvoplánová řešení.

Tak co, souhlasíte s výsledkem? Přestože mají takové závěry do poctivé vědecké diagnostiky hodně daleko, něco o vás a vnímání okolí vám říct mohou. A kdo by takovou inspiraci odmítal, že?

Text: MS

reklama

reklama