Termiti a jedovatý toaleťák: výzkum amerických vědců ukázal užitečnost všekazů

Ekologové se rozhodli otrávit termity, aby dokázali, jak jsou důležití. A povedlo se jim to.
Dělník termita druhu Reticulitermes flavipes
Dělník termita druhu Reticulitermes flavipes
USGS Native Bee Inventory and Monitoring Laboratory

reklama

Patří termit mezi mravence?

Na takto položenou otázku se dá odpovědět stručně a jasně. Ne! Termit je termit a i přes zjevně podobnou stavbu těla má blíže ke švábům než mravencům. Termitů (řád Isoptera) je podle různých zdrojů něco mezi dvěma až třema tisíci druhů rozšířených v tropech a subtropech a podle mnohých jsou téměř nezničitelní. Jde o sociální hmyz, který staví hnízda a jeho společenstva jsou rozkastována a poslední myanmarské (Barma) nálezy ukazují, že se vyskytovali už před 99 miliony let. Dělníci mají měkké tělo, zakrnělé oči, které mohou i zcela chybět. Dělníci nikdy nemají křídla. Ačkoli mají pohlavní orgány, jsou vždy sterilní.

Termiti ničí okolí hnízda
Autor: U.S. Department of Agriculture Termiti ničí okolí hnízda

Termit – rozkladač

Ekoložku Kate Parr zaujala schopnost termitů rozkládat některé materiály a její studie se zaměřila na to, jak termiti pomáhají lesním ekosystémům překonávat období sucha, což je v současně probíhající klimatické změně poměrně aktuální. Studie, která byla publikována v prestižním vědeckém magazínu Science, se zaměřila na termity žijící v zachovalých lesních ekosystémech severního Bornea.

Termiti hrají důležitou roli v tropických ekosystémech, ale "nikdo neví, jakou přesně," říká Parr z University of Liverpool. K odhalení vlivu termitů od ostatních půdních tvorů využíval tým Parr jejich chuť na stravu bohatou na celulózu. Nabídl jim pochoutku, na kterou běžně v pralese nedosáhnou: trubičky (vnitřky) z toaletního papíru a čajové sáčky, přičemž většina z nich byla otrávena insekticidem. Cílem bylo snížit populaci termitů ve čtyřech lesních pozemcích o velikosti pěti olympijských bazénů. „Toaletní role jsou pro termity jako cukrovinky,“ říká Parr a dodává, že jde o "opravdu úžasné a snadno stravitelné jídlo pro termity." I když je rolička z toaleťáku lákavá, pokud byli termiti rozrušení a nechtěli ji konzumovat, přišla na řadu „čajová“ alternativa. Zatímco termiti po požití otrávených návnad uhynuli, mravenci a další bezobratlí (autoři studie zmiňují 14 skupin) dotčeni nebyli, neboť nevyhledávají potravu s vysokým zastoupením celulózy. Termiti jsou schopni rozkládat dřevo a (nejen) díky tomu jsou považováni za škůdce. Ne nadarmo zní jejich starší označení všekazi. 

Termití genocida

Cílem vědců bylo na sledovaném území snížit co nejvíce populace termitů, k čemuž sloužilo nejen nabídnutí otrávené návnady, ale i likvidace termitišť po dobu dvou let. Nakonec bylo použito 3500 trubiček z toaletního papíru. „Na ošetřených pozemcích došlo k poklesu aktivity termitů o 45 procent ve srovnání se čtyřmi neošetřenými pozemky,“ píšou autoři článku, který o studii vyšel na serveru Science News. Výsledek studie poměrně jasně ukázal, že v porostech, kde se zásadně omezila činnost termitů, docházelo k rychlejšímu vysychání půdního horizontu a horšímu přežití mladých semenáčků rostlin, což v důsledku vedlo k pomalejší obnově lesního porostu. Termiti mají tedy vědecky potvrzený kladný vliv pro zachování a zdravé fungování pralesních ekosystémů. Laik by řekl, že podobný výsledek se dal očekávat, termití společenstva jsou po miliony let pevnou součástí tropických ekosystémů a za tu dobu se do ekosystémových funkcí musely díky evoluci pevně zapojit. Jenže vědci to chtěli mít černé na bílém. 

Text: Topi Pigula

Na život termitů se můžete podívat v krátkém videu

Život termitů

reklama

reklama