Tajemství jména Kanárských ostrovů – teorie, které neznáte

Pokud byste se zeptali, podle kterého zvířete se jmenují Kanárské ostrovy, odpověď se nabízí. Jenže… kanárci to nejsou.
Samec kanára divokého
Samec kanára divokého
Juan Emilio CC BY-SA 2.0

Ptačí úvod, ovšem bez kanárů

Nejen přírodovědce by napadlo, že Kanárské ostrovy se jmenují podle kanárků, nejlépe, aby to mělo vnitřní logiku, podle druhu, který je pro některý z ostrovů endemický, takže se přirozeně nevyskytuje nikde jinde na světě. Podíváme-li se pozorněji na ptačí faunu ostrovů, tak skutečně tam ptačí endemité poletují nejméně v šesti druzích, takže pokud se na ostrovy vypravíte, opravdu máte šanci vidět skutečné živé unikáty. A teď ta „špatná zpráva“. Dva z nich jsou holubi: holub kanárský (Columba bollii) a vavřínový (C. junoniae), jedna pěnkava kanárská (Fringilla teydea), maličký budníček kanárský (Phylloscopus canariensis) a ještě menší, sotva sedmigramový králíček kanárský (Regulus teneriffae). Ptačí peloton ostrovních endemitů uzavírá bramborníček kanárský (Saxicola dacotiae).

Budníček kanárský
Budníček kanárský
Juan Emilio CC BY-SA 2.0

O „místního“ kanára v soupisu unikátů zkrátka nezavadíte. České pojmenování jednotlivých druhů ukazuje na jejich původ, v případě králíčka Regulus teneriffae přímo na na konkrétní ostrov (Tenerife), ale pořád to neodpovídá na otázku, kde se v názvu ostrovů vzali kanáři. Pro férovost je potřeba dodat, že byť s názvy ostrovů nemají kanáři nic společného, přesto se tam vyskytují. Konkrétně se jedná o druh kanára divokého (Serinus canaria), který je považován za nejdéle „domestikovaného“ klecového ptáka. Pojmenování ptáka kanár pochází ze španělského „canario“ znamenajícího „pták z Kanárských ostrovů“. Odtud je totiž Španělé exportovali do zbytku Evropy a svého času měli na vývoz monopol. S výjimkou Azorských ostrovů se nikde jinde pták ulovit nedal – nejedná se totiž o migrující druh.

Pták ne, pes možná, ale možná taky Berber

V případě hledání názvu Kanárský ostrovů zůstaňme u živých tvorů, jen se přesuňme od ptáků k savcům, konkrétně ke psům. Z hlediska pojmenování ostrova se totiž nejspíše jedná o klíčová zvířata. Původně se ostrovy v latině jmenovaly Insula Canaria, tedy „ostrovy psů“, což mělo být odvozeno od zvířat, která evropští osadníci znali a na které tam narazili. Toto vysvětlení podávají průvodci naprosto běžně. Jenže skutečnost může být ještě o něco složitější. Kanárské ostrovy zmiňoval přírodovědec Plinius a právě na základě jeho zápisku na ostrovy nechal vypravit výpravu mauretánský král Juba. Latinské „psí“ označení se vztahuje zhruba k roku 82 př. n. l. a vzešlo od římských geografů píšících v latině. Ovšem Římané zdaleka nebyli první, kdo ostrovy „objevili“. Před nimi, zhruba 1100 let př. n. l., na ně dopluli Kartáginci a Féničané.

Studie uveřejněná v odborném časopise BMC Evolutionary Biology se zaměřila na hledání genetických markerů původních, tedy těch nejstarších obyvatel. „Za tímto účelem jsme provedli molekulární genetickou analýzu chromozomu Y (přenášeného pouze muži) domorodé populace Kanárských ostrovů. Věděli jsme, že existují severoafrické ukazatele, ale chtěli jsme vědět, kdy k nim došlo. Zdali jde o původní populaci Kanárských ostrovů, nebo se „berberské“ geny na ostrovy dostaly přes otroky," vysvětluje Rosa Fregel, výzkumná pracovnice genetického oddělení Univerzity La Laguna s tím, že za původní osídlence lze považovat příslušníky severoafrických nearabských berberských kmenů. A pointa, jak to u dobrého příběhu bývá, přichází až úplně nakonec. Jeden z berberských kmenů, jenž ve starověku osídlil ostrovy, jež dnes nesou jméno Kanárské, se jmenoval Canariis. To mimo jiné tvrdí i José Juan Jiménez, kurátor Archeologického muzea na Tenerife ve své knize Kmeny Kanárské (La tribu de los Canarii).

Petroglyf z kanárských ostrovů
Petroglyf z kanárských ostrovů
StMH CC BY-SA 3.0

Ostrovy s Tenerife v čele, jsou vysněným rájem surfařů. Pokud patříte mezi ně a budete čekat na svou vysněnou vlnu nebo vám počasí zrovna nedovolí zdolávat zpěněné vršky vln, podívejte se kolem sebe. Možná v křoví uvidíte nenápadný opeřený unikát s „kanárským“ jménem nebo schovaného psa. Obojí může mít vztah k ostrovům, které zejména mezi evropskými surfaři získaly skvělé renomé. A pokud se vydáte na výpravu do vnitrozemí a budete mít skutečné štěstí, třeba zahlédnete kamennou kresbu, petroglyf, coby připomínku na nejstarší osídlení. A taky nejstarší původ jména.

NA PRIMA COOL UVIDÍTE UŽ 23. DUBNA VE 20.55 ČESKOU SURFAŘSKOU REALITY SHOW COOL WAVE, KTERÁ SE NATÁČELA NA FUERTEVENTURA

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama