Své zlaté šperky si hýčkejte, hodnota zlata roste. Nikdo neví proč

Bráno čistou logikou, hodnota zlata je vlastně naprosto nesmyslná. Přesto mu lidé i banky věří.
Věříte více zlatu nebo klasickým penězům?
Věříte více zlatu nebo klasickým penězům?
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zlatý meč

V podzemním trezoru teheránské banky se ukrývá národní poklad. Mimo jiné je tam zlatý meč, zbraň, který má ryze ceremoniální význam. Proč pouze ceremoniální a nikoliv skutečně bojový? Hustota zlata je 19,290 g/cm krychlový. Když krychlička zlata o rozměrech strany 1 cm váží skoro 20 gramů, kolik by asi vážil zlatý meč? Kromě toho, že je zlato extrémně těžké, tak je taky velmi měkké, takže jako zbraň vlastně nepoužitelné. Mytologický bůh lásky Erós, známý i jako Amor, uměl zasáhnout srdce budoucích zamilovaných zlatým šípem. Pravděpodobnost, že by se šíp při nárazu ohnul, je poměrně vysoká. Z hlediska váhy je mimo realitu i hodně filmových scén.

Bankovní (profesionální) cihly mají 400 oz (trojských uncí) tj. zhruba 12,5 kg. Když vidíte lupiče v hollywoodském trháku, jak si přes záda přehodí pytel plný zlatých cihel, tak je jasné, že tvůrci moc netuší, kolik by takový pytel vážil. Pouhých 10 cihel by vážilo 125 kg, takže utíkat s pytlem plným zlata je dost nereálné.

Zlatí střádalové

Za vysokou cenu zlata můžeme poděkovat americkému prezidentu Nixonovi, který zrušil americké navázání dolaru na žlutý kov. Zlato se stalo natolik mýtickým, že ačkoli už není měna krytá zlatem, banky znovu začínají tento kov používat a hromadit. Centrální banky ho nakoupili v roce 2018 rovných 4 345 tun. Není lepšího důkazu, že zlato je stále považováno za velmi bezpečné aktivum. A nejsou ve hře jen banky a finanční domy, ale i „drobní střádalové“, kteří si kupují zlaté investiční mince či menší cihličky. V roce 2018  nakoupili zlato o váze 1 090 tun.

Trojská unce

Pro klasického drobného zlatého střádala se zlato neváží v tunách, ale v trojských uncích, což nemá nic společného se starověkou bájnou Trojou nacházející se na území dnešního Turecka, a už vůbec ne se stejnojmennou pražskou čtvrtí. Název je odvozen od jména francouzského města Troyes, kde se v období středověku obchodovalo s drahými kovy. Jedna trojská unce váží 31,1034807 gramů, což znamená, že kilogram zlata v sobě nese 32,15 trojských uncí.

Něco jiného než výše zmíněná unce je karát, tedy bezrozměrná jednotka ryzosti. Ryzost čistého zlata je definována jako 24 kt, přičemž jeden karát odpovídá 1/24 hmotnostního podílu zlata. U nás je nejčastější „šperkařská“ ryzost 14 karátů. Nejedná se tedy o zlato naprosto čisté, nýbrž legované. Slitina skládající se ze 14 dílů zlata a 10 dílů jiných kovů, tvoří 14karátové zlato. Důvodem dodávání příměsí je celá řada. Od zvýraznění barvy až po zvýšení tvrdosti.  Zlato přirozené je „žluté“, do bílého zlata je přimíchán některý z bílých kovů, jako například mangan, nikl či paládium. 

Čím je zlato užitečné

Vznik zlata je spojen v menší míře s explozí supernov a ve větší pak s kolizí neutronových hvězd. Tyto kosmické procesy poskytují dostatečné množství energie k tomu, aby se protony a neutrony mohly sloučit do podoby těžkého atomu zlata. Pomiňme jeho finanční hodnotu, kterou zlatu udělili lidé a spekulanti či investoři pohyb a výkyvy cen pečlivě sledují. Zlato je kovem chemicky velmi odolným a zároveň jak tepelně, tak i elektricky velmi dobře vodivým. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněn jeho nízký přechodový odpor a odolnost proti korozi. Jeho snadná kujnost a měkkost ho odedávna předurčovala ke zpracování klenotnickému, tedy předmětů zbytných… a tedy drahých. Později se prosadilo jako platidlo, ostatně zlaté mince měli ve svém oděvu zašité i příslušníci speciálních jednotek operujících za nepřátelskými liniemi. Jejich zlatý sovereign je z 22 karátovém zlata a váží 7,98 gramů. Má průměr 22,05 mm. Měl sloužit k záchraně života, úplatkům, koupi jídla či úkrytu. Sečteno a podtrženo, přestože je zlato jeden z těch méně užitečných kovů, přesto se drží na špici a lidé mu přisuzují nebývale vysokou hodnotu, která nejspíše ještě poroste. 
Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama