Svatý Valentýn zemřel 14. února. Jeho svátek zamilovaných několik zemí zakázalo

Svatý Valentýn je pro mnoho z nás spojený s komercí a konzumem – ale současně představuje jednu z nejstarších evropských tradic.
Svatý Valentýn
Svatý Valentýn
istock.com

reklama

14. února se slaví Valentýn. Spousta lidí ho považuje za novodobý produkt komerčního světa, pro jiné je americkým importem, mnoho dalších jeho původ ani neřeší a prostě ho slaví – prostě proto, že je to tradice. Nás ale zajímá, jak a proč tato tradice vznikla. Její původ je totiž mnohem zajímavější, než se na první pohled jeví.

Záhadný svatý

Muž jménem svatý Valentýn žil. A umřel 14. února. A nic víc o něm nevíme. Měl žít ve třetím století našeho letopočtu, ale dobové zprávy o něm vůbec nemluví. Poprvé jeho jméno někde zaznělo až o 250 let později. Zní to divně: jako kdybychom se třeba o existenci markýze de Sade poprvé zmínili až roku 2000 – když už jsme u těch celebrit lásky…

Ale pak se zase s Valentýny, kteří byli svatořečení, doslova roztrhl pytel. Velká vatikánská encyklopedie křesťanství mluví rovnou o třech svatých Valentýnech nějak spojených se 14. únorem. Jeden byl římským knězem, druhý se stal biskupem ve střední Itálii a ten třetí zemřel někde v Africe. Aby to nebylo ještě málo zamotané, tak podle některých historiků byli Valentýn jedna a Valentýn dva stejná osoba. Podle jiných jde o jednu osobu, která ale vlastně vůbec neexistovala a vznikla jen jako projekce náboženských a mytologických představ…

Jak ale dobře víme, není vlastně až tak důležité, co se doopravdy stalo, ale jak si to kdo vyložil a co z toho udělal. To nejdůležitější svědectví o svatém Valentýnovi vzniklo rok po objevení Ameriky – tedy jen asi 1100 let poté, co asi žil. A pochází z Německa, ne z Itálie… Příběh v Norimberské kronice vypráví o římském mučedníkovi, který měl žít v době císaře Claudia II.

Valentýn vězněný

Podle vyprávění byl v těchto pohanských časech zavřený za to, že oddával mladé křesťany – což byl zločin. V římských kobkách však mělo dojít k něčemu nečekanému, až zázračnému: s vězněm se spřátelil sám císař Claudius. Kronika nepopisuje, jak se to stalo, ale o to víc se věnuje tomu, co se pokazilo: Valentýn asi příliš tlačil na pilu a přecenil svůj vliv – pokusil se udělat z pohanského císaře křesťana. Za to byl odsouzen k smrti… Podobných středověkých historek je sice o Valentýnovi víc, ale tahle se stala nejpopulárnější.

Dokonce tak moc, že se ve středověku začal 14. únor slavit jako den lásky, nejvíc v Anglii a Francii. Datum má však i jiný význam: právě v polovině února se na jihu začínají poprvé pářit ptáci – je tedy logické, že jde o tak sexy den, jako je u nás seveřanů třeba 1. máj. Že datum není náhodné a odráží něco mnohem staršího, dokládá i to, že svátek podobný Valentýnu se slaví i v Rumunsku, ale až 24. února.

A protože svátků není nikdy dost, udržela se tradice až do dneška; od 18. století přibylo posílání valentýnek, v polovině 19. století se zvyk dostal do Ameriky, a tam se z něj vyvinul prakticky národní svátek. Zároveň však je slavení Valentýna zakázané v několika islámských zemích. Například v Pákistánu bylo roku 2012 za oslavy tohoto dne zatčeno asi 140 lidí.

Valentýn a Češi

U nás se Valentýn slavil jen lehce za první republiky, ale v dobách, kdy držela moc komunistická strana, jako by zmizel. Ne oficiálně, ale lidé o něm vlastně ani nevěděli. Jistou jeho protiváhou byl Mezinárodní den žen – a ten zase zmizel v propadlišti dějin po listopadové revoluci.

Text: RD

reklama

reklama