Svah Etny může kdykoliv zkolabovat – a způsobit tsunami, která zasáhne Evropu

Pokud si myslíte, že Evropa je před tsunami v bezpečí... tak není.
Nebezpečná cunami
Nebezpečná cunami
undefined

Na jihu Evropy se skrývá časovaná bomba, která může přinést na starý světadíl problém, který si spojujeme spíše s velkými oceány – monstrózní vlnu tsunami.

Etna je sopka, která tvoří část východní Sicílie. Už dlouhá léta se ví, že její jihovýchodní část, která je pod mořskou hladinou, se zvolna rozpadá. Nyní tento fenomén analyzovala nová vědecká studie: popsala, že příčina problému je jiná, než si vědci zatím mysleli, i riziko, které to přináší pro starý kontinent. Pravděpodobnost, že tato sopka bude příčinou katastrofální vlny tsunami, je totiž mnohem vyšší, než ukazovaly dosavadní modely.

 

Vlny tsunami, jako třeba ta, která nedávno přinesla smrt tisícovkám lidí na indonéském Sulawesi, nejčastěji vznikají při podmořských zemětřeseních. Ale podobný efekt může mít také náhlý a rychlý kolaps nějakého svahu nebo hory – a to i když už jsou pod hladinou. Existují důkazy, že právě takové obří vlny v minulosti ničily atlantické pobřeží Spojených států amerických – vyvolaly je sesuvy hor u Kapverdských ostrovů.

Pomalé a  nebezpečné

Pohyby půdy jsou pro lidské oko téměř neviditelné – jsou pomalé a vidí je tedy jen přístroje. U Etny jsou ale vlastně vidět i pouhým okem – každý rok se její jihovýchodní strana pohne o přibližně 3–5 centimetrů. Trvá to už nejméně 40 let.

Až donedávna si vědci mysleli, že je to důsledek tlaku magmatu v sopce, tedy že magma zevnitř tlačí na svah sopky, která se kvůli tomu pohybuje. Teď ale tým špičkových expertů z Helmholtzova centra pro výzkum oceánů studoval celý fenomén zatím nejdetailnějším způsobem a dospěl ke znepokojujícím závěrům.

Mezi 12. a 20. květnem roku 2017 se Etna pohnula o 3,9 centimetrů, zajímavé ale bylo, že nejvíc se to projevilo dál od centra sopky – v kaňonu Catania. A v oblasti, která je nejvíc vzdálená od magmatické komory, tedy od místa, kde by měl být logicky naopak nejsilnější.

Odpověď, která nahání strach

Existuje jediné možné vysvětlení: magma za to nemůže. Podle vědců, kteří Etnu zkoumali, je zřejmě hlavní příčinou gravitační působení zkolabovaných částí kontinentu, které se zřítily do moře a nyní strhávají dolů i zbytek hory. Popsali to ve studii v odborném časopise Science Advances. Pokud v tom hraje nějakou roli i magma, pak je to podle nich jen role značně vedlejší…

Existuje i precedens, kdy už geologové něco podobného pozorovali i dříve – stalo se to na Kanárských ostrovech.

Co to celé znamená? Podle vědců je na základě nových dat mnohem pravděpodobnější, že dojde ke kolapsu podmořské části Etny. Celý geologický proces bude nutně pokračovat a bude mít výrazně větší dopad na sopku než “pouhá” magmatická činnost. Pokud k tomu dojde, je velmi pravděpodobný vznik vlny tsunami – bohužel v těsné blízkosti hustě obydlených městských oblastí.

Text: MK
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama