Scéna jako z Čelistí: Surfaři si užívali vlny, pod nimi se pohyboval obří bílý žralok

Dron zachytil na první pohled poklidnou, ve skutečnosti ale dost děsivou scénu z Jihoafrické republiky. Velký bílý žralok se zde v mělké vodě potkal se skupinou surfařů.
Setkání s velkým bílým žralokem dosud nepřežilo nejméně 52 lidí
Setkání s velkým bílým žralokem dosud nepřežilo nejméně 52 lidí
istockphoto.com/Rasmus-Raahauge

reklama

K setkání žraloka se surfaři došlo v Pettenberg Bay ležícím přibližně na půl cesty mezi Kapským Městem a Port Elizabeth. Surfaři se v průzračné vodě proháněli přímo nad osamoceným bílým žralokem, k žádnému incidentu ale naštěstí nedošlo. Jihoafrické úřady nicméně varují, že i když útoky velkého bílého žraloka na člověka nejsou časté, stále jde o setkání s vrcholovým predátorem.

Podle jihoafrické odbornice na žraloky Sarah Wariesové je z videa pořízeného dronem zřejmé, že žralok o surfařích věděl a zkoumal, co jsou zač.

Počet pozorování, a dokonce blízkých setkání s velkými bílými žraloky na jižním pobřeží Jihoafrické republiky stále roste a úřady vyzývají plavce a surfaře, aby byli maximálně obezřetní. Policie se snaží monitorovat pobřeží pomocí dronů, jde ale jen o preventivní opatření.

Celosvětově bylo do května 2020 zaznamenáno 326 případů nevyprovokovaných útoků velkých bílých žraloků na lidi, které v 52 případech skončily smrtí.

Ostrov bílých žraloků

Velcí bílí žraloci jsou samotářští lovci, kvůli rozmnožování se ale shromažďují na několika málo místech světových oceánů. Jedno takové vědci objevili poblíž skupiny neobydlených ostrovů 300 kilometrů jižně od Austrálie. Vypravit se sem za nimi můžete v dokumentu Ostrov bílých žraloků online na Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima ZOOM - Žraločí léto (26.6.-31.7.)

reklama

reklama