Superschopnost barevného vidění mají jen vyvolení. Patříte mezi ně?

Základy složení lidského oka asi znají všichni. Tyčinky vidí černobíle, čípky barevně. Ale jsou mezi námi jedinci, kteří vidí mnohem víc barevných odstínů, než je normální. Jak je to možné?
oko do duše okno - je tohle oko tetrachromatické?
oko do duše okno - je tohle oko tetrachromatické?
Wikipedia commons

Složení oka je poněkud složitější, než by se na první pohled zdálo. Máme tři druhy čípků. Nebo čtyři? Otázka není nesmyslná, protože čípky typu I, M, S mají kromě barvoslepých jedinců všichni.

Nenechte se zmást - LMS je RGB

Tento složitý mezititulek pochopí očaři na jedné straně a grafici na druhé. Oč vlastně jde. Laicky řečeno a různé označení vidění jednotlivých vlnových délek. Čípky typu LMS vidí světlo různých vlnových délek. Zatímco L zaznamenává červenou barvu, M zelenou. Pokud vám to až příliš nápadně připomíná R (red) G (green) B (blue) složení známé z fotografií, tak máte pravdu. Každý z čípků umí rozeznat zhruba stovku odstínů, což v celkovém součtu všech kombinací umožňuje lidem vidět kolem 1 000 000 odstínů všech barev. Evidentně nám to stačí, byť mnohé druhy hmyzu vidí to to, co zůstává lidským očím skryto. Tušíte nějaké „ale“

Tajemství je zelené a nositelnou je žena

Slovo „alela“ je v biologickém smyslu totéž, co varianta. Světločivný protein, který má jak v čípcích, tak v tyčinkách na svědomí to, že vnímáme barvy, je ve své zelené variantě, umístěn na chromozomu X. Jenže existuje ve dvou alelách. Naprostá většina lidstva má variantu 1., jenže existují výjimky. Varianta 2 v případě, že nesyntetizuje opsin, tak způsobuje barvoslepost. Jenže pokud žena, tedy nositelka dvou chromozomů X má na každém alelu 2, z hlediska barevného vidění vyhrála.

Tetrachromatická žena

Žena může vidět až 100 1000 000. Ne každá, je jich v populaci zhruba 12 procent. Jejich sítnice jsou opatřeny čtyřmi funkčními čípky. Bohužel naprostá většina lidských výrobků, od výrobců barev, přes fotografie a televizi až po potisky šatů, je tvořena lidmi z trichromatických vidění barev, což v praxi znamená, že terachromatické ženy zatím nemají pro svou superschopnost využití. Málokdo by ji totiž ocenil. I tak mají někteří chlapi „problém“ rozeznat, zdali odstín barvy zvaný „petrolejová“ je spíše zelená nebo modrá.

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama