Střídmé pití alkoholu má kladný vliv na... potenci!

Pokud jste jako většina Čechů, alkoholu se rozhodně nevyhýbáte. Jak však jeho konzumace souvisí s plodností a potencí? Překvapivě se o úplný strašák nejedná a trochu těch lihovin si dopřát můžeme.
Trochu alkoholu postelové hrátky zjevně snesou.
Trochu alkoholu postelové hrátky zjevně snesou.
istockphoto.com

reklama

Příznivý, či naopak negativní vliv alkoholu na lidské zdraví je opravdu věčnou otázkou. Už jen proto, že si většina z nás přeje, aby lihoviny reprodukční schopnosti ovlivňovaly co možná nejméně; jakožto příslušník národa pijáků (nejen) piva se leckterý český muž bojí, aby ho konzumace alkoholických pochutin nezasáhla tam, kde to bolí nejcitelněji. Nedávno se však ukázalo, že naše sexuální možnosti nemusí být alkoholem zdaleka tak nepříjemně zasaženy, jak by člověk čekal.

Jednoduchý, ale efektivní výzkum

Je to trochu stereotyp, ale kdo je větším odborníkem na témata lásky nežli Italové? Právě odtamtud, konkrétně z jedné milánské nemocnice, pochází loňský výzkum sledující 323 mužských účastníků. Necelá desetina z nich byli abstinenti, zbytek byl téměř přesně po třetinách rozdělen na ty, kteří týdně vypijí 1–3 jednotky alkoholu, respektive 4–7 a konečně i více než 8 jednotek. Pro účely tohoto výzkumu byla jako jednotka alkoholu označena 1,25 dl vína nebo malé pivo nebo 0,3 cl tvrdého pití (tedy necelý panák).

Tým kolem doktorky Eleny Ricci, která se na zmíněné milánské klinice zabývá neplodností, zjistil až nečekanou jednotu ve všech třech sledovaných proměnných, které se týkaly plodnosti: totiž množství vyprodukovaného spermatu, jeho hustoty i celkového množství spermií.

Alkohol jako jed. Ale jen někdy

Všechny tři ukazatele se jednoznačně ukázaly jako nejvyšší u těch mužů, kteří patřili do střední části vzorku. Tedy v přepočtu se jedná o zhruba 3 velká piva nebo 4 panáky týdně, abychom to zjednodušeně převedli na počty, jimž čeští muži budou rozumět. Pro našince se jedná o velmi střídmou konzumaci, na Apeninském poloostrově je takové pití však spíše normální.

"Jelikož vyšší dávky alkoholu působí jako jed, našim pacientům doporučujeme takto střídmé pití. Zároveň se však nemusí alkoholu zcela vyhýbat," popsala výsledky doktorka Ricci. Pravověrní čeští pivaři se tedy do takovýchto měřítek vejdou jen těžko, avšak potěšující je alespoň obecné zjištění, že není nutné se lihovinám vyhýbat stejně striktně, jako to činil Limonádový Joe; rozmnožovací schopnosti našich těl trochu toho alkoholu přece jen snesou.

Text: MS

reklama

reklama