Střelba do vzduchu pro radost a na oslavu… zabíjí

Je jasné, že střela, která letí nahoru, musí nakonec spadnout dolů. Za jak dlouho může někoho zabít?
Čemu dáte přednost - pistole nebo revolver?
Čemu dáte přednost - pistole nebo revolver?
pixabay.com

reklama

Plánovaná střelba do vzduchu, neplánovaná střelba do lidí

První co mě, Evropana, napadlo, byl ohňostroj. Soudil jsem jen podle zvuku, rozprskávající se koule světla nikde nebylo vidět. Navíc vystřelovat ohňostroj za plného světla by nemělo logiku. Nakonec se ukázalo se, že šlo o střelbu do vzduchu při příležitosti svatby. Střílelo se jak z proslulých AK-47, tak z nějakých krátkých palných zbraní – tuším, že jedna z nich byla pistole Makarov. Střílelo se radostně, nemířeně.

Rozložená klasika AK47
Autor: http://pixabay.com Rozložená klasika AK47

Nikdy jsem se nedozvěděl, kde vypálené střely nakonec skončily, ale vzhledem k tomu, že se střílelo v běžné zástavbě (a nepředpokládám, že by šlo o slepé náboje), tak šlo o zábavu poměrně nebezpečnou. Úsťová rychlost je u makarova PM 315 m/s a jedná se o pistoli ráže 9 mm. Britský The Guardian popisuje řadu tragédií způsobenými střelbou do vzduchu – od prostřílení napájecích kabelů vedoucích nad hlavami slavících, které spadly do davu, zasáhly 8 lidí a způsobily požár, na Filipínách došlo ke zranění (i smrtelnému) lidí střelbou do vzduchu na oslavu volebních výsledků. Fyzika je neúprosná: střela vypálená směrem nahoru se časem zbrzdí mimo jiné třením o vzduch… a gravitace jí následně zajistí volný pád směrem dolů. V jaké výšce se zastaví, závisí na ráži a typu zbraně.

Kulomet Maxim

I když se v minulosti mluvilo o tom, že střely zmizí „kdesi ve vesmíru“, našli se lidé, kteří se pokusili najít konkrétní odpověď. Jedním z nich byl střelec Tippins, který vypálil dvě dávky po zhruba třiceti střelách a se stopkami v ruce čekal, zdali se mu podaří nějakou zaznamenat. Experiment se povedl, neboť střílel na břehu bahnité řeky Stour v Souffolku, takže pleskání vracejících se střel o hladinu a do bahna bylo jasným důkazem. Návrat trval kolem 55 vteřin. Bod zvratu byl ve výšce kolem 2750 metrů, kam střely vystoupaly za 19 vteřin a návrat trval skoro 2x tak dlouho – 36 vteřin. Když Tippins na tento experiment vzpomínal, řekl, že neměli chráněnou hlavu, ale věřili, že střely budou větrem odkloněny do bezpečné vzdálenosti.

Kulomet Maxim
Autor: CC BY-SA 3.0 Kulomet Maxim

Studie s názvem Spent bullets and their injuries: the result of firing weapons into the sky popisuje 118 případů obětí postřelených „oslavnou střelbou, přičemž 77 % zraněných bylo zasaženo do hlavy, nicméně mortalita byla „jen“ 32 %". Často byli zraněni lidé daleko od probíhajících oslav, takže ani netušili, že jsou v ohrožení. Podle lékařů se dopadová rychlost pohybuje v rozmezí 90–180 m/s, což je pořád dost na to, aby rozrazila lebku. Právě riziko tohoto typu zranění vedlo zastupitele Los Angeles k zákazu „oslavné“ střelby, který vešel v platnost roku 1989.

I zbloudilá střela ze staré zbraně může zabít
Autor: pixabay.com I zbloudilá střela ze staré zbraně může zabít

Postřelený kuchař

Výše popsané riziko zranění nehrozí jen v oblasti válečných konfliktů, bujarých oslav včetně silvestra či uprostřed husté zástavby. Americký šéfkuchař Paul Prudhomme si připravoval stůl na golfovém hřišti před turné PGA v New Orleansu, když tu najednou měl pocit "včelího bodnutí", což by se na greenu mohlo stát. Nicméně následně z rukávu košile vyklepal střelu ráže .22. Podle policie mohla být vypálena ve vzdálenosti až jeden a půl míle daleko.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama