Společnost SpaceX vynesla do kosmu tajný americký satelit

Tajný satelit? Jde o špionáž, nebo zárodek hvězdných válek?
Raketa přistávající po letu do vesmíru bude připravena k dalšímu použití
Raketa přistávající po letu do vesmíru bude připravena k dalšímu použití
www.spacex.com

reklama

Špionáž, nebo tajný byznys?

Raketa Falcon 9 soukromé americké vesmírné společnosti SpaceX vynesla v noci na dnešek na oběžnou dráhu kolem Země utajovanou družici. Předpokládá se, že aparát pojmenovaný jako Zuma je špionážním satelitem, případně vojenským komunikačním prostředkem.

Start byl původně plánován na čtvrtek minulý týden, nakonec byl ale bez vysvětlení přeložen na neděli. Z Mysu Canaveral odstartovala raketa s nákladem ve 20:00 místního času (pondělí 02:00 SEČ). Po pěti minutách letu SpaceX přestala o misi kvůli utajení zveřejňovat další informace.

Raketa Falcon 9
Autor: SpaceX – THAICOM 8 Launch Raketa Falcon 9

Zbrojovka zajistila náklad

Společnost SpaceX pouze sdělila, že náklad jménem vlády USA poskytla americká zbrojovka Northrop Grumman. Známo ale není, jaká americká agentura bude družici Zuma provozovat a zda je mise satelitu civilní či vojenská.

Z nosiče Falcon 9 se během letu řádně odpojil první stupeň, který následně řízeně přistál. SpaceX první letové stupně využívá k dalším startům, aby lety do kosmu zlevnila.

Tento měsíc SpaceX chystá premiérový start svého nejsilnějšího nosiče Falcon Heavy, který je fakticky složen ze tří raket Falcon 9. Falcon Heavy, který má 27 motorů, je podle zveřejněných parametrů po slavném Saturnu V nejsilnější raketou v historii kosmických letů.

ČTK

reklama

reklama