Spočívá úspěch v pozornosti? Tyhle tipy ji pomohou vytrénovat

Těkavá a nestálá pozornost je v čase sociálních sítí a rychlého užívání médií v podstatě standardem. Jenže to je možná problém, který odděluje ty skutečně úspěšné od marně se pachtící většiny.
Činnosti, kterým věnujeme plnou pozornost, dopadají obvykle mnohem lépe...
Činnosti, kterým věnujeme plnou pozornost, dopadají obvykle mnohem lépe...
unsplash.com

Většina z nás to téměř určitě zná. Máme velké ambice ohledně toho, kolik toho během dne stihneme, ale nakonec nám čas proteče mezi prsty a my smutně přemítáme nad tím, kam se všechny ty minuty a hodiny poděly. Možná je však problém někde trochu jinde než v promrhaném čase – konkrétně totiž v pozornosti. Už několikrát jsme psali o tom, že pozornost je velmi cenná komodita, s kterou není radno plýtvat. A musíme to napsat znovu.

Technologie ničící pozornost

Vědec a akademik Cal Newport má v tomhle tématu jasno: většina z nás je neustále vyrušována ze systematické práce množstvím distraktorů, tedy všelijakých atraktivních prvků, jež nám ztěžují koncentraci na cíl. To se týká především digitálních podnětů – e-mailů, sociálních sítí a všelijakých upozornění, jimiž jsou naše telefony a počítače prošpikované. Newport prosazuje digitální minimalismus a nutno uznat, že není zdaleka jediný – většina současných guru v oblasti produktivity si uvědomuje, že se nám vztah k technologiím poněkud vymkl z rukou a moderní výdobytky nám efektivní práce do značné míry komplikují.

Newport svou nejznámější knihu pojmenoval Hluboká práce, a takto též označuje typ činnosti, v níž je člověk doslova ponořen, nenechává se vyrušit a soustředěně pracuje na určitém úkolu. Tak prý vypadá kvalitní práce, již Newport vyjádřil rovnicí „kvalitní práce = investovaný čas x hloubka soustředění“. Z této rovnice je tudíž patrné, že nejde jen o samotnou časovou investici, nýbrž i o způsob, jak člověk s časem naloží; pokud tedy denně zůstáváte o hodinu déle v práci, ale stejně všechen čas strávíte jen brouzdáním po Facebooku a občasným vyplňováním tabulek, můžete se sice před kolegy tvářit jako pracant, ale reálně se jedná o vyhozené a promrhané hodiny…

Pozorností k úspěchu

A co tedy s tím? Tak předně, jak už možná tušíte, Newport a ostatní digitální minimalisté radí výrazně omezit čas s mobilním telefonem; třeba během práce na počítači, pokud ho k něčemu vyloženě nepotřebujete, ho nechte ve vedlejší místnosti. Tedy zcela v duchu „sejde z očí, sejde z mysli“. Vyzkoušejte také meditaci či podobné techniky na zklidnění a zpřítomnění – právě ukotvení se v přítomnosti bez zbytečného přemítání o minulosti či budoucnosti je pak klíčem k efektivně strávenému času, v němž budete navíc pociťovat mnohem vyšší míru štěstí. Můžete vyzkoušet i různé aplikace na blokování Facebooku či jiných webových stránek po určitou dobu, čímž se vyhnete neustálému pokušení.

Všechna tato doporučení jsou přitom vcelku snadno realizovatelná, i na meditaci může stačit pouze několik minut denně. Nebuďte na sebe přísní a nechtějte všechno hned, to pak většinou nikam nevede. Ale postupné drobné změny se obvykle nakumulují a po pár týdnech se nestačíte divit, co všechno je rázem jinak. Není náhodou, že právě pozornost bývá leckdy nazývána měnou úspěchu – kdo chce něčeho dosáhnout, bez poctivého soustředění se jen těžko někam dostane…

Text: MS

reklama