Šokující množství dospělých si cumlá palec. Vědci vysvětlili proč

Cucání si palce, ať už u rukou nebo na nohou, ze zcela normální, očekávaná a přirozená činnost – pro kojence.
Cumláte si palec?
Cumláte si palec?
pixabay.com

reklama

Když to ale udělá dospělý, je pokládaný za blázna, šílence, nebo dokonce za něco ještě horšího. Přitom u dospělých je cucání si palce nečekaně rozšířená činnost; podle některých vědců ho alespoň občas provozuje přibližně každý desátý dospělý muž či žena. Proč? Celý tento fenomén je mnohem zajímavější a současně výrazně komplikovanější, než by se mohlo zdát.

Každý vám řekne, že když si dítě cucá prst, je to určitě náhrada za sání mateřského prsu. Ano, to vysvětlení je zcela logické a na první pohled pravděpodobné. Ale má to zádrhel. Od té doby, co existují přístroje schopné zobrazit dítě v mateřské děloze, víme s naprostou jistotou, že děti si začínají cucat palec ještě uvnitř matčina těla, tedy v době, kdy ještě vůbec netuší, co to matčin prs vůbec je.

Tento mechanismus tedy sice s kojením, respektive jeho náhradou nepochybně souvisí, je však ještě starší než samo kojení. Když ho vědci studovali, zjistili, že cucání palce v lidském těle spouští podobné procesy, jako samotné kojení – tedy uvolňuje vlnu endorfinu, látky, která zlepšuje náladu a především potlačuje negativní emoce.

Mechanismus se vyvinul zřejmě v dobách, kdy matky měly nedostatek mateřského mléka a ukázalo se, že je tak účinný, že se dá použít i univerzálně. Funguje takto i u dospělých; je prokázáno, že také u nich spouští endorfinovou kaskádu a uvolňuje tedy nahromaděné napětí.

Tomuto fenoménu se vědci začali věnovat teprve nedávno, výsledky prvních výzkumů naznačují, že se častěji objevuje u žen než u mužů – možná až dvakrát častěji. Někteří psychologové považují tabu spojené s cucáním prstu dospělými za nesmyslné, mnoha osobám, zejména těm s reálnými problémy, jako je třeba úzkost, může bránit v přirozené obraně proti takovým stavům.

Je ovšem také pravdou, že sání palce má i vedlejší účinky, zejména na děti, které už by se neměly kojit. Dlouhodobé sání palce totiž může vést k nevratnému anebo špatně léčitelnému nevhodnému vývoji zubů a čelist.

Text: MK

reklama

reklama