Smartphony kazí vztahy: Jak přesně ovlivňují rodinu?

Patří chytré telefony k nedělní rodinné večeři? Nejspíš řeknete, že ne. Jenže v současné době se k nim uchylují nejen děti, ale i dospělí. Jaké trable takové chování může přinést?
Bez smartphonů by to dnes už asi nešlo, ale jejich vliv na rodiče i děti je obrovský...
Bez smartphonů by to dnes už asi nešlo, ale jejich vliv na rodiče i děti je obrovský...
istockphoto.com

Často se mluví a píše o tom, kterak užívání smartphonů v nadměrné míře může dětem škodit a vést k problémům ve škole i doma. Ostatně i my jsme několik výzkumů na toto téma zmínili. Jenže nelze říct, že by vždy byly problémy jen se samotnými dětmi – i rodiče, pokud se svým chytrým telefonem tráví až příliš mnoho času, mohou rodinné pohodě výrazně uškodit. Jak?

Rodinné vztahy v ohrožení

Dvojice vědců ze středoamerických univerzit Brandon McDaniel a Jenny Radesky zkoumala roli digitálních technologií v rodičovství ve vztahu k chování dětí. V anglické literatuře se už vyskytl pojem “technoference”, který bychom mohli méně chytlavě přeložit jako vyrušování kvůli technologiím. Autoři aktuální studie zmínili několik nedávných výzkumů, podle nichž zámořští rodiče stráví před obrazovkami a displeji průměrně až devět hodin denně. Čas u počítače v práci je pochopitelný, avšak třetina této doby připadá na smartphony, jež bývají užívány i během chvil s dětmi. Přičemž jakmile je rodič ponořen do zábavy na svém telefonu, stává se podrážděnějším, pokud od něj dítě něco chce.

172 rodin s dítětem mladším pěti let věku vyplnilo širokou škálu online dotazníků týkající se výchovy a vztahů v rodině. Jistě, v takovýchto metodách může vždy dojít k určitému zkreslení, v tomto případě však byla baterie technik dostatečně široká. Vědci se dotazovali na množství a kvalitu rodinných interakcí, které byly přerušeny v důsledku technologií, dále i na různé nestandardní chování dětí a nakonec i na vlastní míru stresu rodičů.

Únik ke smartphonu

Výsledky potvrdily předpoklad, že ve většině rodin je nadměrné užívání technologií na denním pořádku. Není se čemu divit, chvilka s mobilním telefonem může pro unaveného rodiče představovat aspoň drobný únik od neustálých požadavků dítěte; je však užitečné se zamyslet nad tím, kdy je takových úniků až příliš. Autoři výzkumu interpretují závěry v podobě začarovaného kruhu: dítě zlobí, rodič utíká k telefonu, důsledkem čehož se dítě cítí odstrčené na vedlejší kolej a zlobí ještě více a tak pořád dokola.

“Takové výsledky podporují myšlenku, že vztah mezi vyrušováním rodičů technologiemi a dětským zlobením je oboustranný a všechny zúčastněné postupem času ovlivňuje stále více,” zamýšlel se McDaniel. Radesky dodala, že tyto závěry korespondují s tím, co můžeme všichni pozorovat v každodenním životě: když se dětem nedostává pozornosti, často začnou zlobit jen proto, aby si jich dospělí všimli. Smutný, ale docela běžný a logický fakt. Co z toho plyne? Rodiče by se měli zamyslet nad tím, nakolik je čas strávený s telefonem namísto s dětmi skutečně nutný – žádný extrém totiž není dobrý.

Text: MS

reklama