24. února 2021 00:40

Slavná Akropole pod sněhem: Malebné záběry z dronu ukazují řecké památky s bílou přikrývkou

Dron se proletěl přímo kolem zasněžené Akropole a poslal do světa krásné záběry.

Na takovouto sněhovou nadílku v Aténách opravdu nejsou zvyklí. Sníh se tam sice čas od času objeví (zhruba jednou za dva roky tu můžete zažít dva nebo tři sněhové dny), ale většinou hned roztaje. Že by se prastará Akropole nad městem ocitla pod takovou vrstvou sněhu, že by se tam dal postavit sněhulák, je vzácné.

Prastaré stavby viděly dvě a půl tisíciletí

Akropole toho za svou dlouhou existenci ale už zažila mnoho. Opevnění pochází ze 13. století před naším letopočtem. Tehdy tam měl sídlo tehdejší mykénský vládce. Chrámy, které tam stojí do dnešního dne, byly vystavěné až v pátém století před Kristem.

Nejznámější z nich je samozřejmě Parthenón. Nádherná a velkolepá stavba vznikla na počest vítězství Řeků nad Peršany. Právě Peršané v roce 480 př. n. l. zničili původní chrám, na jehož místě Parthenón stojí. Po Perských válkách už Akropole sloužila hlavně náboženským účelům, i když je pravda, že v Parthenónu byla ještě dlouho městská pokladnice.

Parthenón, další známý chrám Erechtheion, monumentální vstupní brána Propyleje a další památky samozřejmě neunikly přestavbám. Po vzniku samostatného Řecka se však Akropole stala rezervací a místní autority nechaly přestavby odstranit. Sněhovou nadílku si tak dnes můžeme prohlédnout na památkách, jejichž podoba se zachovala po dvě a půl tisíciletí.

Řecká zima

Teploty v Řecku jsou letos pod dlouhodobým standardem. Příčinou je samozřejmě studená vlna, která zasáhla celou Evropu a způsobila závažné problémy zejména v Británii. Atéňany sněhová bouře také překvapila a potýkali se s výpadky proudu a krátkodobým kolapsem hromadné dopravy.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom