Skoro polovina lidstva se vůbec nelíbá, zjistili vědci! Proč?

Dokážete si představit život bez líbání? Půlka lidstva ano...
Člověk je jediný druh zvířete, který se líbá
Člověk je jediný druh zvířete, který se líbá
istockphoto.com

reklama

Líbání je pro nás moc příjemná a zcela samozřejmá činnost – tedy jen pro ty, kdo mají někoho, s kým se líbat mohou. Autoři velké antropologické studie ale zjistili, že líbání v našem romantickém duchu je spíše výjimkou – provádí ho jen 46 procent světových kultur!

Vědci analyzovali 168 kultur z celé naší planety, sbírali data ze všech světových kontinentů. Výsledky jsou víc než zajímavé: ukazují, že se líbáme na všech světadílech, ale ne všechny národy líbání uznávají. Například v 15 ze 33 studovaných severoamerických kultur se líbání neprovozuje, v Evropě je to ve 3 z 10 analyzovaných zemí. Romantické líbání nefunguje zcela ani v Asii; vědci ho potvrdili jen v 17 z 27 zemí, tedy v 73 procentech případů. Tato práce vyšla v odborném americkém vědeckém časopise American Anthropologist.

Pod rovníkem se nelíbá...

Pro nás Evropany je nejméně pochopitelná situace v subsaharské Africe, na Nové Guineji a v Amazonii. „Z těchto oblastí nemáme vůbec žádné doklady o romantickém líbání mezi partnery,“ potvrzuje studie. Kmeny sice vědí, že se něco podobného dá provádět, ale nepraktikují to. Proč? Slovy zástupce kmene Mehinakuů z Brazílieje to odporné!“

Antropolog William Jankowiak z univerzity v Las Vegas tvrdí, že líbání je naučené chování, které vzniklo v západní kultuře a přenosem mezi generacemi se pro nás stalo samozřejmými. Jiný je pohled biologů: podle novějších prací na toto téma je při líbání lidský mozek zaplavován podobným koktejlem hormonů, jaké vznikají při kojení. Výsledkem jsou pocity důvěry, lásky a bezpečí s daným partnerem. Prokazatelně snižuje líbání hladinu stresového hormonu kortizolu a naopak zvedá úroveň oxytocinu v těle.

Rafael Wlodarski z Oxfordu vysvětlil pro BBC, že líbání, jak ho známe, je vývojově poměrně mladá záležitost – jsme jediný druh zvířete, který ho provozuje.

Sdílení bakterií

Zdaleka nejméně romantickou hypotézu o líbání přinesli světu bakteriologové. Podle nich je vysvětlení polibků evoluční: díky němu sdílejí partneři navzájem své bakterie. Tím jsou lépe vybaveni pro to, aby společně odolávali nejrůznějším infekcím, které mezi sebou logicky v průběhu vztahu budou přenášet… Líbání je tedy vlastně jen cesta pro bakterie, jak se rozšířit dál…

reklama

reklama