Skončila dovolená a vy jste zase ve stresu? Snadná pomoc

Práce, stres, stereotyp. Nástrahy všedního dne známe všichni a leckdo se s nimi vypořádá pomocí dovolené. Jenže jak přežít, když už jsou volné dny pryč? Věřte nebo ne – jde to.
Stres na dovolené i po ní je prostě problém.
Stres na dovolené i po ní je prostě problém.
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Září je pryč a s ním i doba, kdy většina Čechů obráží středomořská letoviska v honbě za posledními paprsky slunce a letním koupáním. Horké léto vystřídal sychravý podzim a spousta z nás má před sebou vizi několika dalších měsíců pracovního režimu bez jakýchkoli úlev. Jak se z toho nezbláznit? Jak se ubránit stresu a zachovat si dovolenkovou mentalitu i při každodenní rutině?

Dovolená je vážná věc

Důležitost dovolené potvrdil i nedávno zveřejněný finský výzkum, který sledoval více než tisícovku manažerů středního věku po dobu neuvěřitelných čtyřiceti let! Většina ze zapojených lidí navíc měla vyjma stresující práce i další rizikové faktory, ohrožující jejich zdraví; kouření, obezita či další civilizační choroby dlouhému životu rozhodně nepřejí. Studie ukázala, že i u těchto rizikových osob (nebo možná právě u nich) je dovolená klíčovým faktorem.

Manažeři, kteří si pravidelně vybrali méně než tři týdny dovolené a dlouhodobě vystavovali své tělo menšímu množství spánku a naopak zvýšenému množství stresu (jak už to tak u manažerských pozic bývá), vykázali postupem let až o 37 procent vyšší úmrtnost nežli ti, jež si dopřáli delší dovolenou. Čísla v tomto případě hovoří velmi výmluvně.

Boj se stresem

Není přitom nutné odjíždět do dalekých krajin. I volno od pracovního nasazení, které strávíte doma v peřinách, může být blahobytné. Užitečné je nechat se inspirovat některými doporučeními, jež mají na snížení stresu a poklidný odpočinek pozitivní vliv. Pár jich nabízíme:

  • Na turistických webech si najděte zajímavá místa v okolí svého bydliště. Nejspíše o řadě atraktivních míst nemáte ani ponětí, a přitom jsou přímo před nosem. Poznávejte v bezprostředním okolí domova!
  • Dejte si čas na zamyšlení. Dovolená totiž může posloužit i k získání odstupu od každodenního koloběhu a skýtá prostor ke zhodnocení, zdali svůj čas trávíte skutečně tak, jak byste chtěli. Taková zastavení bývají sice občas bolestivá, zároveň však nesmírně cenná.
  • Dopřejte si chvíle nicnedělání. Pokud jste vysoce organizovaní a neustále něco plánujete, zaneste si do diáře časy, při nichž nebudete na ničem pracovat. A dodržte to. Uvidíte, jak neskutečně nabíjející takové okamžiky jsou.
  • Vyzdobte si byt vonnými svíčkami a dalšími smyslovými podněty, které vám připomenou minulé cesty a natěší vás na další.
  • Uvařte něco nového nebo si dopřejte dlouhou snídani. Vzpomeňte si na zábavné stravování, které si během dovolené užíváte, a přeneste si kousek i do běžného života.

Jak vidíte, všednost nemusí být jen nepřítel, s nímž je třeba se prát, než přijde vytoužená dovolená. K dlouhodobé spokojenosti a nízké hladině stresu mnohem lépe funguje, když si kousek dovolené ponecháte i během těch nenáviděných úterků.

Text: MS

Reklama
Reklama