4. července 2018 06:00

Šílení vědci: Heimlich - vědec, který si myslel, že AIDS vymýtí pomocí malárie

Připravili jsme pro vás seriál, který ukáže, že genialita a šílenství opravdu mohou být jen dvěma stranami jedné mince. I ve vědě. Díl první: Henty Heimlich

Slavné osobnosti jsou lidé často kontroverzní, v osobním životě zlé, vznětlivé nebo dokonce ryze šílené. Stává se to u politiků, byznysmenů a nevyhýbá se to ani vědcům nebo vynálezcům.

Heimlichův manévr

Roku 1974 vymyslel lékař Henty Heimlich manévr, který umožňuje velmi jednoduše zachránit lidský život při dušení. Tento trik se může naučit každý, je snadný na naučení i provedení a je jedním ze zákroků, který umí opravdu téměř každý člověk na Zemi.

Svému objeviteli přinesl nesmírnou slávu po celé planetě – ostatně je jen málo běžných lékařských zákroků, u nichž je vždy uveden jejich autor. Heimlich na tomhle trval, chtěl, aby při každé záchraně lidského života jeho jméno zaznělo.

Ale i tato, objektivně zasloužená sláva, mu byla málo – chtěl se proslavit ještě víc něčím opravdu přelomovým. Něčím, co by z něj udělalo nejslavnější lékaře všech dob. A tak začal svou metodu prosazovat úplně všude, a to i pro situace, kde se vůbec, ale opravdu vůbec nehodí, například pro záchranu topících se lidí. Když řada jiných vědců dokázala, že použití Heimlichova manévru může v takové situaci jen ublížit, vydala profesní organizace amerických expertů na srdce American Heart Association prohlášení, kde se od manévru distancovala.

Heimlicha to rozzuřilo a na seminář této organizace vtrhl, přičemž jejich zákaz používat manévr na topící se srovnal s tím, když nacističtí zločinci dávali rozkazy k vraždění lidí.

Záměrně nakažení malarií – lék proti rakovině...

Jak se dalo čekat, potom se přístup lékařů k Heimlichovi ještě zhoršil - a tak se zhrzený expert vrhl na úplně jiný obor, v němž ještě nebylo jeho jméno zdiskrediované. Vymyslel novou léčbu, kterou nazval „malarioterapií“. Pokud si intuitivně myslíte, že se jedná o nějakou terapii, která by měla vyléčit zákeřnou malárie, jste na omylu. To by bylo na Heimlicha příliš přízemní – on chtěl léčit jiné nemoci tím, že nemocné malárií nakazí...

A protože, jak už jste si určitě všimli, nebyl Heimlich žádný troškař, jako první nemoc si vybral rovnou rakovinu. Věřil, že pokud se tělo nemocného nakazí malárií, bude v průběhu času schopné vyrobit si díky autoimunní reakci vyrobit dostatečné množství velmi účinných protilátek – a ty měly rakovinu v podstatě vyzmizíkovat z těla.

... nebo AIDS

Pochopitelně to nefungovalo. Jiný lékař by už hodil injekci do žita, ale ne Heimlich. Ten se jen zaměřil na jiného strašáka, který ve dvacátém století děsil veřejnost – byl jím virus HIV, který způsobuje AIDS. Malárie měla těla změnit na tak nehostinné území, že by se mu HIV vyhnul.

Heimlich ve svých pokusech zašel dokonce tak daleko, že rozjel pokusy v Etiopii – bohužel bez souhlasu úřadů. Nemocným s virem HIV v těle infikoval malárii a pak bránil jiné léčbě. V té době už jeho chování spíše než práci respektovaného vědce připomínalo řádění doktora Mengeleho v nacistických koncentračních táborech...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom