23. ledna 2022 09:50

Který stůl je užší? Shepardovy stoly patří mezi nejsilnější optické klamy

Optická iluze známá pod názvem Shepardovy stoly se řadí k těm, které sice dokážeme rozumem pochopit, přesto nejsme schopni je vidět nezkresleně.

S nákresem těchto na první pohled odlišných stolů přišel americký kognitivní psycholog Roger N. Shepard v roce 1990. Vydal tehdy knihu s názvem Mind Sights zaměřenou právě na optické klamy. Stoly vypadají natolik odlišně, že většina lidí vidí rozdíl v jejich velikosti kolem 20–25 procent. Odpověď na otázku, který z těchto stolů by se lépe pronášel úzkými dveřmi, je však bez přehánění šokující: Oba stoly jsou samozřejmě úplně stejné.

Jejich desku totiž tvoří rovnoběžník (dříve nazývaný kosodélník), jenž má v obou případech zcela totožné rozměry – rozdíl je pouze v jejich vzájemném natočení v úhlu 90 stupňů. Klíčovým prvkem jsou přitom nohy u stolů, kvůli nimž máme tendenci na objekty vztahovat pravidla trojrozměrného prostoru – konkrétně perspektivu. Díky ní jsme totiž zvyklí na to, že při nákresu trojrozměrných objektů v dvojrozměrném prostoru vnímáme zkracování svislých podlouhlých tvarů, které se nám následně jeví jako delší; proto vypadá stůl nalevo jako užší a delší nežli ten napravo.

Shepard ve své knize trefně poznamenal, že „jakákoli znalost či pochopení této iluze na intelektuální úrovni je v praxi neschopná umenšit sílu iluze“. Vyvozování orientace, hloubky a délky totiž probíhá v našem mozku zcela automaticky. Shepardovy stoly tak patří mezi geometrické iluze, jejichž síla podnítila spoustu dalšího vědeckého zkoumání. Ať si však o tomto klamu přečteme cokoli, stejně budeme přesvědčeni, že ten pravý stůl bychom dveřmi prostě nepronesli...

ZDROJ: Wikipedie Shepard tables

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom