Sex před sportem: zakázané ovoce, nebo nejlepší doping?

Dopřát si, nebo raději odepřít? Tahle palčivá otázka provází každého sportovce, který pomyslí na sex. Jsou postelové hrátky takovým strašákem oprávněně, nebo se jedná spíše o zastaralý mýtus?
Má sex vliv na sportovní výkon?
Má sex vliv na sportovní výkon?
istockphoto.com

reklama

Tohle téma se s každým svátkem sportu vrací jako bumerang a aktuální zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu samozřejmě nejsou výjimkou. A nemáme na mysli pouze novodobé olympiády, jelikož už v antickém Řecku, kolébce olympijských idejí, kolovala kolem sexuálních hrátek spousta pověr. Základní teze zněla tak, že při delším sexuálním půstu roste míra frustrace, agrese a v důsledku i energie. Což moc hezky vyjádřil bývalý americký běžec Marty Liquori: „Díky sexu se cítíte šťastní. Šťastní lidé nezaběhnou míli za 3 minuty 47 sekund.“ Jak se však k tomuto bezesporu zajímavému fenoménu staví věda? Překvapivě méně aktivně, než bychom čekali.

Sex napříč sporty

Skutečných studií je totiž jako šafránu, ale pár se jich přece jen najde. Jedna zkoumala v roce 2000 patnáct vrcholových cyklistů, kteří byli během dvou dnů vystaveni sérii psychických i fyzických testů. Někteří z nich se během této doby oddali sexuálním hrátkám se svými stálými partnery, jiní nikoli. Tématem se zabýval i fyziolog Tommy Boone, který zkoumal výkony mužů na běžícím páse. A další výzkum z roku 2016 zase systematicky porovnával devítku výzkumů na toto téma a zjišťoval, k čemu použité studie dospěly. Ve všech těchto případech byl výsledek totožný – sex nemá na výkon žádný vliv. Ani pozitivní, ani negativní – až takhle jednoduché to zřejmě je!

Jednoznačné pravidlo

Jaké z toho plynou závěry? Sex sám o sobě zřejmě nemá nepříznivý vliv na výkon, avšak může zapříčinit související problémy jako nedostatečný odpočinek a následnou únavu či ztrátu koncentrace. Aktuálně se proto doporučuje jednat podle toho, co člověku vyhovuje – někdo rád před důležitým okamžikem takříkajíc upustí páru, jiný se zase raději plně soustředí na sportovní výkon. Příkladem jedinečného přístupu může být za oceánem velmi populární zápasnice Ronda Rousey, která v jednom rozhovoru před pár lety řekla, že noc před zápasem si ráda dopřeje tolik sexu, kolik zvládne – prý kvůli zvýšené hladině testosteronu, který se díky sexu vyprodukuje. Což o to, k hormonálním změnám bezesporu dochází, ovšem každé tělo na ně reaguje jinak…

Text: MS

reklama

reklama