Sériový vrah strašil Ameriku dlouhých 12 let. Zastavil ho až jeho šéf

Sériový vrah Wayne Nathan Nance vraždil v Montaně více než dekádu.
Wayne Nance byl postrachem obyvatel Montany
Wayne Nance byl postrachem obyvatel Montany
Kancelář šerifa Missoula County

reklama

Podle úřadu šerifa okresu Missoula v Montaně je Wayne Nance podezřelý z nejméně šesti vražd. Kdyby se nepodařilo jednomu z přepadených násilníka smrtelně postřelit, obětí mohlo být mnohem víc. Postup byl přitom víceméně vždy stejný. Vrah si navíc vybíral často oběti ze svého blízkého okolí. Pojďme se na jednotlivé případy blíže podívat.

1) Donna Pounds

Svou první vraždu spáchal Nance už v 18 letech a obětí byla Donna Pounds. Její tělo bylo nalezeno 11. dubna 1974. Žena podlehla střelným zraněním a teprve později se našla spojitost mezi vraždou a Nancem, který se přátelil s jejími dětmi a bydlel poblíž.

2) Marcella Bachmann

Mrtvé tělo bylo nedbale pohřbené v mělkém hrobě v místě zvaném Deer Creek. K jeho nálezu došlo 24. prosince 1985 a patolog neměl s určením příčiny smrti příliš práce. Střelná rána do hlavy byla jasně znatelná i přesto, že tělo již bylo v pokročilém stadiu rozkladu. Zato ke jménu přišlo až po necelých 21 letech. Na základě analýzy DNA se ukázalo, že mrtvá se jmenovala Marcella Bachmann a v době vraždy jí bylo 16 let. Identifikace byla komplikovaná proto, že nebyla místní. Utekla od rodičů a živá byla naposledy viděna právě s Nancem poté, co odešla od kamionisty, který ji pravděpodobně svezl.

3) Neznámá oběť z Crystal Creek

V září 1985 bylo nalezeno další tělo. Příčinou smrti bylo střelné zranění, nicméně dodnes se nepodařilo oběť identifikovat.

4) Devonna Nelson

Zatímco některé z obětí byly zastřeleny, Devonna Nelson, jejíž tělo bylo nalezeno v roce 1979, nesla jasné známky ubodání. I v tomto případě znovuotevřené vyšetřování vedlo k Nanceovi.

5) Janet Lee Lucas

I tato třiadvacetiletá dívka byla zastřelena zbraní ráže 0.32 palce (v USA se měří ráže odlišně než v Evropě). Původně se vyšetřovatelé domnívali, že jde o Asiatku, ale nakonec rozbor DNA a genealogický výzkum odhalili její pravou totožnost. Lucas pocházela ze Spokane ve Washingtonu a není známo, kdy a proč přišla do Montany. Přestože Nance nebyl s touto vraždou definitivně spojen, zůstal jediným podezřelým.

6) Michael a Teresa Shookovi

K vraždě došlo 12. prosince 1985. Nance pronikl do domu, přemohl jeho obyvatele, svázal je a zastřelil. Tentokrát se pokusil zničit stopy tím, že dům zapálí, nicméně usvědčujícím se staly mimo jiné i předměty nalezené v jeho domě, které původně patřily Shookovým. Dosvědčit to mohly i 4 děti, které po zavražděných zbyly.

7. Doug a Kris Wellsovi

Právě toto přepadení se stalo Nancovi osudným. Doug, který byl Nanceovým zaměstnavatelem ve stěhovácké firmě, pozval vraha dovnitř, ale vzápětí utržil bodnou ránu do hrudníku. V domnění, že Douga zabil, chtěl Nance znásilnit jeho ženu Kris. Doug, přestože byl těžce zraněn, nabil brokovnici a násilníka smrtelně postřelil. Sám své zranění přežil.

Teprve po tomto incidentu se začaly rozplétat nitky do té doby nevyřešených vražd, které měly převážně podobný modus operandi. V letech 1974 až 1977 sloužil Nance v námořnictvu Spojených států a vyšetřovatelé během šetření nabyli podezření, že mohl během své vojenské služby spáchat více zločinů. Prokázat se je však nikdy nepodařilo.

reklama

reklama