Šedivění vlasů bude možné léčit, tvrdí vědci

Objev genu způsobující šedivění vlasů je špatnou zprávou pro kosmetický průmysl.
Šedivá jem u chlapů elegantní
Šedivá jem u chlapů elegantní
http://pixabay.com

reklama

Šedivějící gen

Barva na vlasy, ať už havraní černá nebo módně zrzavá či plavá, je neodmyslitelným artiklem v regálech drogerií. Účel barvení vlasů je příliš často velmi prostý – zakrýt bující šediny. Vědci z University College London přišli s ohromujícím objevem – podařilo se jim analyzovat gen způsobující šedivění vlasů. A pokud je známo, o jaký konkrétní gen jde, hledá se cesta, jak jej „vypnout“ a šedivění zastavit. Něco takového by přineslo úlevu bezpočtu mužů a zejména žen, kteří své šediny považují za vadu na kráse.

Malováním ke kráse... a ke stáří?
Autor: Topi Pigula Malováním ke kráse... a ke stáří?

Na vině je melanin

Barvivo mající na svědomí tmavou barvu vlasů se nazývá melanin a šediny jsou způsobeny jeho úbytkem. IRF4 je genový pár v lidské DNA odpovědný za tvorbu melaninu. Nešlo o náhodný objev – něco podobného analyzovali vědci už i ve zvířecí říši. Pejskaři i myslivci vědí, že srst psů i například srnců či jelenů stářím bledne a šediví. Aby vědci vyloučili možnost rasové variability otestovali 6000 lidí různých ras, pohlaví i stáří, aby dokázali, že v rámci celé lidské populace stojí za šedivěním IRF4.

Nejen vlasy

Vědci tvrdí, že by bylo možno nejen zpomalit či zcela zastavit šedivění, ale i radikálně měnit barvu vlasů. A jelikož melanin hraje svou úlohu i v barvě oční duhovek, není vyloučena ani změna barvy očí. Zní to jako zápletka špionážního románu. V knize Den pro Šakala autora Fredericka Forsytha, podle které byl natočen úspěšný film s Brucem Willisem v hlavní roli, mění atentátník připravující smrt francouzského prezidenta barvu očí pomocí kontaktních čoček. Barva musela sedět s popisem v ukradeném pase. Jenže čočky lze odhalit a navíc, jak vědí jejich nositelé, potřebují pravidelnou údržbu. Změna barvy očí pomoci zásahu do DNA by byla zela jiná záležitost.

Zelené oči = málo melaninu
Autor: http://pixabay.com Zelené oči = málo melaninu

Vědci objevili i celou řadu genů způsobující kudrnatost vlasů nebo schopnost růstu vousů. Pokud se z místa činu zachová nepoškozená DNA pachatele, budou kriminalisté na základě podrobné analýzy schopni určit možnou fyzickou podobu daného jedince. Zdá se, že pouhopouhé rukavice k nezanechání otisků prstů už pachatelům zdaleka nestačí.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama