Ryby vystavené znečištění ropou dělají nebezpečná rozhodnutí

Už velmi malé množství ropy v moři dokáže negativně ovlivnit chování korálových rybek a ohrozit tak jejich přežití.
Ryby se v "ropném opojení" chovají divně
Ryby se v "ropném opojení" chovají divně
http://pixabay.com

reklama

"Vědci přirovnali chování ropě vystavených ryb ke stavu opilosti, kdy ryby dělají nesprávná rozhodnutí například plavou na otevřené moře, mají problém najít si vhodné životní prostředí a pomalu reagují na ohrožení predátorem," píše se ve studii, kterou cituje BBC News

Život na korálovém útesu
Autor: http://pixabay.com/ Život na korálovém útesu

Znečištění vody narušuje jejich schopnost přežít v klíčových prostředích, jako je Velký bariérový útes. Mezinárodní tým vědců zkoumal reakce šesti druhů ryb vystavených během prvních tří týdnů života ropě. Už ekvivalent pouhých několika kapek ropy v bazénu olympijských rozměrů "dramaticky změnil" jejich chování.

"Naše rybky vystavené ropě nedělaly dobrá rozhodnutí," řekla BBC spoluautorka studie, doktorka Jodie Rummerová z Univerzity Jamese Cooka. "Snažily se usadit na otevřeném moři nebo na hromadě mrtvých korálů. Při simulovaném útoku predátora byly rybky pomalé a neuhýbaly správným směrem. Odlehčeným způsobem by se to dalo přirovnat ke stavu, kdy je člověk opilý pak také dělá špatná rozhodnutí," dodala.

Podobná změna rybího chování může ohrozit jejich populaci i celkové zdraví korálových systémů. Zatímco člověk může postupem času do jisté míry zvýšit svou odolnost vůči konzumaci alkoholu, rybí organismus si na účinky ropy nezvyká. "Naopak, s průběhem času se následky jen zhoršují," uvedla Rummerová.

ČTK

reklama

reklama