25. srpna 2018 06:00

Ruth Snyder – příběh snímku její popravy

Ruth Snyder byla první ženou popravenou na elektrickém křesle. Do popravčí síně v roce 1927 tajně pronikl fotograf...

Milostný trojúhelník

Láska je vášeň a zločiny z vášně jsou až příliš časté. Nicméně ačkoli i v tomto případě jde o milostný trojúhelník, na náhlé vášnivé vzplanutí to nevypadá. Na to byla vražda příliš dopředu a pro vrahy příliš ledabyle, připravená, Ale začněme od začátku. Ruth Snyder se narodila 27. 3. 1895. Místo narození: New York, Manhattan. V roce 1925, jako žena v domácnosti zřejmě toužila po jisté dávce vzrušení a zapletla se s mužem jménem Henry Judd Gray, obchodníkem s korzety. Nezůstalo u pouhopouhého flirtu, zřejmě přešel v intimitu a Gray začal Ruthitinu manželovi nasazovat parohy.

Jakkoli je toto jednání nemorální, dá se odpustit. Ovšem milenci se rozhodli jít ještě dál, mnohem dál. Rozhodli se pro společnou cestu životem, nicméně v praxi by to znamenalo, že by nebyli pro něco podobného dostatečně finančně zajištění. Žena v domácnosti toho totiž moc neměla, a tak nabízející se kriminální východisko byla vražda manžela tak, aby z toho – řečeno slangem lidí spodiny – něco káplo. Ruth Snyder přesvědčila manžela Alberta k naprosto bezprecedentnímu kroku. Umluvila ho k podepsání tří životních pojistek (některé zdroje píší o jedné normální a jedné padělané pojistce). Ať tak či onak si tak Snyder podepsal rozsudek smrti. Z logiky věci se jedná o naprosto nesmyslný čin, protože nikdo nemá tři životy a ti, kteří věří v reinkarnaci si během jednoho ty následující.

Vražda

Vysoká pojistka byla uzavřená, dveře k vraždě otevřené. Milenci zvažovali různé varianty, nicméně zvolili tu nejbrutálnější a z hlediska vyšetřování nejjednodušší – brutální ubití, které zanechává obrovské množství nejen krevních, stop. K činu došlo 20. března 1927 a následné „maskování stop“ tak, aby se policisté domnívali, že šlo o loupežné přepadení, moc úspěšné nebylo. Vyšetřování bylo proto relativně rychlé, neboť právě ony životní pojistky byly jasným motivem. Milenci putovali nejprve do vyšetřovací vazby, následně k soudu a trest zněl: smrt. V USA bylo coby popravčí nástroj relativně nově zavedeno elektrické křeslo a Ruth se měla stát první ženou (prvním mužem byl muž jménem Kemmler), která okusí jeho smrtící nepohodlí.

Fotoaparát v popravčí místnosti

Existují místa, kde je fotografování zakázáno, a je jen logické a správné, že z etických důvodů mezi ně patří i popravčí komora. Jenže získat snímek první ženy popravené na elektrickém křesle by zvedlo náklad novin obrovským způsobem. Bulvár nehledí na etiku, ale na množství prodaných výtisků – v českých podmínkách si stačí připomenout Blesk a „hambatý“ snímek tehdy sedmasedmdesátileté herečky Jiřiny Bohdalové. V případě popravy Ruth Snyderové se rozhodl snímky získal bulvární list Daily News.

Maličký fotoaparát, který měl pouhých 8 cm na šířku a pět na výšku byl na noze Toma Howarda propašován do popravčí místnosti, do části vyhrazené pro hosty. Tom tvrdil, že je spisovatelem. V době „předinternetové“ bylo poměrně běžné, že se spisovatelé vydávali za zážitky po cestách klasických a nikoli webových. Jeho, pro tuto příležitost nejdůležitější vychytávkou byla drátěná spoušť umožňující exponovat snímek, aniž by se fotograf musel přístroje dotknout. Skutečně nakonec došlo k tomu, že díky nadzvednuté nohavici a zmáčknutí drátěné spouště, která vedla skrz nohavici do kalhot, došlo k exponování snímku, který se stal slavným. Shannon Perich, která je kurátorkou Smithsonian Institution o Ruth tvrdí, že byla charismatická žena, což znamená, že přitahovala muže.

Exekuce byla provedena, snímek otištěn a kontroly příchozích zpřísněny. Zákaz focení v popravčí místnosti nezmizel, argument, že „veřejnost má právo na informace“ neprošel, neboť i odsouzenec má právo na jisté soukromí. Zvláště ve chvíli smrti. Zato cena snímku vzrostla.

Na volné televizní zpracování případů nechvalně proslulých vrahů z Česka i ze světa, se můžete podívat v případech divácky velmi úspěšného seriálu TEMNÝ KRAJ online na iPrima.cz nebo sledujte TEMNÝ KRAJ II každou sobotu ve 20.15 na Primě.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom