Rusko v obavě ze zahraničních agentů zakázalo vědeckou nadaci. Je opravdu plné cizích špionů?

Kvůli nálepce "zahraničního agenta" končí nadace pro ruské vědce...
Rusko sice tvrsí, že je plné amerických špionů - ale jeden z mála agentů usvědčených ze špionáže byla Ruska Anna Chapmanová - v USA...
Rusko sice tvrsí, že je plné amerických špionů - ale jeden z mála agentů usvědčených ze špionáže byla Ruska Anna Chapmanová - v USA...

Jedna z nejdůležitějších soukromých nadací na podporu vědy a vzdělávání v Rusku, fond Dinastija, se rozhodla skončit. Stalo se tak poté, co ji ministerstvo spravedlnosti zařadilo mezi "zahraniční agenty" financované z ciziny. Proti udělení této hanlivé nálepky protestovali i členové Ruské akademie věd.

"Správní rada nadace Dmitrije Zimkina Dinastija na svém zasedání rozhodla o likvidaci nadace," ohlásila organizace, kterou dvaaosmdesátiletý Zimkin, respektovaný podnikatel v telekomunikacích, založil v roce 2001. Nadaci financoval ze svých kont v zahraničních bankách.

Kdo kým manipuluje?

"Jestli ji někdo jiný chce financovat, ať tak učiní, ale já to už nebudu. Proč bych měl utrácet své peníze za to, aby se ke mně chovali jako k nepříteli?" řekl rozhlasové stanici Echo Moskvy podnikatel, uražený postupem úřadů.

Zimkin si udělal jméno a nabyl jmění jako zakladatel jedné z velkých telekomunikačních firem, Vimpelcom. Podle médií každoročně vydával na osvětu a na podporu talentovaných vědců a studentů z vlastní kapsy deset milionů dolarů (asi čtvrt miliardy Kč).

"Dinastija měla možnost pokračovat v činnosti a litujeme, že se vedení nadace rozhodlo organizaci zlikvidovat," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov a dodal, že postavení "zahraničního agenta" přece vůbec neznamená zákaz činnosti.

Je to škoda, ale...

Předsedkyně horní komory parlamentu Valentina Matvijenková připustila, že Dinastija se starala o "velice důležité a užitečné projekty ve vědě". Ale mezi "zahraniční agenty" ji zařadila skutečnost, že financovala i "jiné struktury", blízké liberální opozici, a proti postupu úřadů se neodvolala.

Podobně se podle Matvijenkové chovají i jiné nevládní organizace – kromě užitečné práce při ochraně životního prostředí či lidských práv se pletou i do ruské politiky, a to i v intencích zahraničních chlebodárců.

Zákon o zahraničních agentech Rusko přijalo v roce 2012, kdy se svého třetího mandátu v čele státu ujal Putin. Moskva tvrdí, že západní státy se i prostřednictvím nevládních organizací snaží destabilizovat politický systém a zpochybnit tradiční hodnoty ruské společnosti.

Kdo je nežádoucí?

Zákon o zahraničních agentech nově doplnil zákon o "nežádoucích organizacích", který dává úřadům pravomoc bez rozhodnutí soudu zakázat působení zahraničních spolků v Rusku.

Rada federace, horní komora parlamentu, dnes jednohlasně přijala prohlášení na podporu tohoto kroku. Prý pomůže ochránit Rusko před "nejmocnějším útokem na své národní zájmy, hodnoty a instituce a vlasteneckou jednotu" za poslední čtvrtstoletí. "Měkká agrese" je prý vedena právě prostřednictvím nevládních organizací. Ruští senátoři také navrhli zakázat tucet nežádoucích spolků, mezi kterými je například Freedom House anebo nadace amerického milionáře George Sorose, která ovšem ukončila působení v Rusku už před 12 lety.

ČTK

reklama