Rusko chrání svou základnu v Sýrii bojovými delfíny

Satelitní snímky zachytily u ruské námořní základny v syrském Tartúsu klece obvykle používané pro cvičené mořské savce, především delfíny. Ruská armáda je využívá k vyhledávání podmořských min a případných sabotérů.
O bojových delfínech se mluví už řadu let.
O bojových delfínech se mluví už řadu let.
Volné dílo

reklama

Klece se podle analytika H. I. Suttona krátce objevily v prosinci 2018 v části přístavu vyhrazené ruským ponorkám. Ty se opakovaně zapojovaly do raketových útoků proti opozičním silám bojujícím proti Ruskem podporovanému režimu prezidenta Bašára Asada.

Opoziční síly v minulosti několikrát zaútočily na ruská vojenská zařízení v Sýrii – například v lednu 2018 podnikly masivní útok pomocí dronů na námořní základnu Tartús i na leteckou základnu Hmímím, kterou Rusko vybudovalo v roce 2015 několik kilometrů od přístavu Latákia.

S jehlou proti potápěčům

Klece pro delfíny se na satelitních snímcích objevily jen krátce, podle Suttona mohlo jít o test. Rusko stejně jako Spojené státy nebo Irán cvičí delfíny a běluhy pro vojenské účely, o jejich nasazení ale existují jen útržkovité informace.

Běluhy severní mají bohatou mimiku a dorozumívají se pestrou škálou zvuků
Autor: istockphoto.com/alazor Běluhy severní mají bohatou mimiku a dorozumívají se pestrou škálou zvuků

Podle zprávy zveřejněné v roce 2007 časopisem Wired mohou ruští vojenští delfíni napadat nepřátelské potápěče nejen údery svých zobáků, ale také pomocí dlouhých plynových hypodermických jehel. Zároveň mohou delfíni útočit na nepřátelské lodě minami. V roce 2019 byla v Norsku chycena běluha s podezřelým postrojem zřejmě určeným pro kameru nebo fotoaparát. Podle odborníků běluha dezertovala ze sousedního Ruska.

Delfíny a běluhy tradičně cvičí i Spojené státy nebo Írán. USA navíc do svého programu cvičených mořských savců Mark 7 Marine Mammal System zřízeném v kalifornském Point Loma už v roce 1959 zařadily i lachtany a kosatky.

reklama

reklama