Kontroverzní video ukazuje, jak Rusko nacvičuje obrovskou přehlídku k výročí konce druhé světové války

Oslavy 75. výročí konce druhé světové války se v Moskvě mají 9. května uskutečnit bez ohledu na pandemii nemoci COVID-19. Mezi pozvanými je i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Ruští námořníci během tradiční vojenské přehlídky ke Dni vítězství
Ruští námořníci během tradiční vojenské přehlídky ke Dni vítězství
Wikimedia Commons/The Presidential Press and Information Office

AKTUALIZACE: Po vydání článku se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl přehlídku posunout na zatím neurčený termín v průběhu roku 2020. Nejpravděpodobněji se jeví začátek září, kdy oficiálně skončila druhá světová válka.

Zatímco je 12 milionů Moskvanů nuceno trávit celé dny v izolaci svých domovů, probíhají ve vojenském výcvikovém prostoru Alabino jihozápadně od Moskvy jako každý rok přípravy na slavnostní vojenskou přehlídku. Ta se má uskutečnit na Den vítězství 9. května, kdy si Rusko připomíná konec Velké vlastenecké války (1941–1945).

Kontroverzi vyvolalo video, na kterém se na začátku dubna 15 000 vojáků chystá k nácviku. O 1,5metrových rozestupech a zákazu shlukování většího počtu osob si zde můžete nechat jen zdát:

V Alabinu se provádí nácvik přehlídky pravidelně každý rok od konce března do 17.–18. dubna. Podle britského listu The Guardian zde vznikl model Rudého náměstí v Moskvě v měřítku jedna ku jedné.

Letošní oslavy by měly být výjimečné – jde o 75. výročí konce druhé světové války. Kreml zatím nerozhodl, zda se bude přehlídka konat za účasti diváků, případně zda se kvůli šíření nového koronaviru nezruší vůbec. Bez ohledu na to ale přípravy tisíců vojáků a důstojníků v sevřených útvarech na malé ploše neodpovídají epidemiologickým opatřením.

Ruské ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že v chodu jsou preventivní opatření včetně měření teploty tak, aby byla zajištěna bezpečnost vojáků. „Všichni účastníci nácviku hoří touhou zúčastnit se této historické události,“ prohlásil mluvčí ministerstva Igor Konašenkov.

Takhle vypadala vojenská přehlídka v Moskvě v roce 2019:

Vojenské přehlídky na Den vítězství 9. května se v dobách Sovětského svazu konaly jen při významných výročích, konkrétně v letech 1965, 1985 a 1990. Po rozpadu SSSR se přehlídky v letech 1991–1994 neuskutečnily, teprve od roku 1995 jde o každoroční událost.

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama