8. července 2021 12:00

Američan přežil rekordních 7 zásahů bleskem, všechny detailně popsal. Jak nakonec zemřel?

Roy Sullivan by pravděpodobně žil život obyčejného amerického rangera, kdyby se mu do cesty nepostavil blesk. A to rovnou sedmkrát.

Životní příběh vysloužilého strážce národního parku v americké Virginii je skutečně unikátní. Roy Sullivan podle svého vyprávění zažil zásah bleskem poprvé už jako chlapec ve 20. letech minulého století, kdy s otcem kosil pšeničné pole. Výboj tehdy udeřil do jeho kosy, Sullivana odhodil a pole zapálil. Nikdo ovšem netušil, že je to pouze první ze série mnoha dalších incidentů, které ovlivní Royův život a nakonec ho dostanou i do Guinnesovy knihy rekordů.

1942: Strážní věž

První plně zdokumentovaný zásah Roye Sullivana bleskem pochází z doby, kdy už pracoval jako ranger. Nacházel se zrovna na jedné ze strážních věží, která v té době ještě neměla hromosvod. Blesk do ní tehdy udeřil celkem sedmkrát, což pochopitelně vyústilo v požár. Sullivan proto rychle z věže utekl, téměř okamžitě si ale blesk našel i jeho. Sežehl mu část nohy a vypálil mu díru do boty, ze které se mu okamžitě začala řinout krev. Přišel o celý nehet na palci a jako památku si odnesl ošklivou jizvu na lýtku. Později o tomto zranění mluvil jako o nejhorším a nejbolestivějším, jaké mu kdy elektrický výboj způsobil.

1969: Náklaďák

Když Roy ve svém nákladním autě sjížděl úzkou horskou cestou a blesk zasáhl stromy u silnice, zůstal v klidu, správně si totiž pamatoval, že auto působí jako Faradayova klec a kov svede jakýkoli výboj po vnějším obvodu kabiny. Připadal si natolik v bezpečí, že nechal otevřená okýnka. Blesk si ovšem tuto skulinku bez problémů našel a jedním okýnkem vletěl dovnitř a druhým zase ven. Samozřejmě ale až poté, co prošel i Sullivanem. Ten upadl do bezvědomí a o pár okamžiků později sjel ze silnice a naboural. Po probuzení zjistil, že má seškvařené obočí a že mu explodovaly hodinky.

1970: Dvorek

Další incident přišel jako blesk z téměř čistého nebe. Roy Sullivan tehdy u sebe na dvorku zahradničil, a protože na nebi bylo jen několik mraků, bouřku nikdo nečekal. Výboj udeřil Roye do ramene, kde ho popálil a odhodil ho na dlažbu.

1972: Strážní budova

Tentokrát Roye bouře zastihla v Národním parku Shenadoah, dokonce přímo v budově, kterou místní rangeři využívají jako zázemí. Když se zablesklo a uslyšel zvuk, jako když se něco škvaří, okamžitě předpokládal, že má sežehlou další část těla. Realita byla ale ještě trochu horší, Royovi totiž hořely vlasy. Uhasil se s pomocí mokrých papírových ubrousků a jel do nemocnice. Když si ho našli novináři, řekl jim, že se ho Bůh jistojistě rozhodl uškvařit.

A tak začalo jedno z nejhorších období Sullivanova života. Každou noc se mu zdály příšerné sny o tom, jak do něj udeřil blesk, což si vysvětloval jako špatné znamení, ačkoli většina z nás by to spíš považovala za následek předchozích životních zkušeností. Roy začal být lehce paranoidní, děsil se každého mraku a byl přesvědčený, že kdyby stál v davu mezi tisícovkami dalších lidí, výboj si stejně najde jeho. Ostatní o tom ale přesvědčení nebyli a Sullivana se stranili, jak to šlo, což utrápenému muži moc nepomohlo. Pověst ho ale bohužel předcházela, a to i proto, že si blesk našel i jednu z jeho manželek (za celý život vystřídal čtyři), když věšela na dvorku prádlo. Přežila.

Není divu, že hned při další velké bouřce, která ho zastihla venku, Roy Sullivan okamžitě skočil do auta a ujížděl, co mu síly stačily. Později se dušoval, že ho bouřkové mraky prostě sledovaly. Jakmile z auta vystoupil, sjel do něj další blesk, tentokrát už pátý za jeho dospělý život. Znovu se mu rozhořely vlasy a kromě toho mu výboj ošklivě popálil obě nohy. Od té chvíle se už Royovi o blescích nezdálo a on věřil, že je jeho utrpení konec.

1976: Při pokusu o útěk

Příměří s bouřkou ale trvalo jen pár let. Potom se nebe nad Sullivanovou hlavou znovu zatáhlo a Roy, v neblahé předtuše toho, co se stane, začal utíkat. Poranil si při tom ošklivě kotník a přesto neunikl. Výboj mu znovu sežehl vlasy.

1977: Na rybách

Koncem sedmdesátých let žili Sullivanovi v mobilním domku s celkem dvanácti hromosvody. Vlastní hromosvod měly i všechny okolní stromy na jejich pozemku, a také anténa i elektroměr. Jenže i další blesk si Roye našel. Stačilo vyrazit na ryby. Nejenže mu blesk opět podpálil vlasy, ale také po sobě zanechal těžké popáleniny na hrudníku a břiše. A aby toho nebylo málo, když se Sullivan vzpamatoval a celý otřesený, spálený a v šoku se vracel k autu, střetl se s medvědem, který si dělal nárok na jeho úlovek a ohrožoval ho na životě.

Možná tomu ani nebudete věřit, ale i tohle byla pro vysloužilého rangera stará vesta. V roce 1977 to podle jeho slov bylo už po dvaadvacáté, co se musel plně vzrostlému medvědovi ubránit, a udělal to s pomocí obyčejného klacku.

Jaká je pravděpodobnost zásahu bleskem?

Jaká je pravděpodobnost, že vás ve stejný den zasáhne blesk a napadne medvěd, nevíme. Dokážeme ale přibližně vyčíslit, jaká je šance, že do vás během života udeří sedmkrát blesk. Národní meteorologická služba Spojených států riziko jednoho zásahu během osmdesátiletého života vypočítala na šanci 1:15 300. Teoreticky bychom tak měli vypočítat sedmou mocninu tohoto čísla, abychom onu pravděpodobnost dostali.

V případě Roye Sullivana, který vzhledem k svému zaměstnání trávil většinu času venku, v horách a v oblasti velmi častých bouřek, bude pravděpodobnost přece jen o dost vyšší než v případě průměrného člověka. Na světě ale přesto není znám totožný případ.

Ačkoli Roy Sullivan přežil útoky medvědů i opakovaný zásah bleskem, smrt si ho nakonec našla až v momentě, kdy se rozhodl sáhnout si na život sám. 28. září 1983 se v ranních hodinách bez bližšího vysvětlení zastřelil. Bylo mu 71 let.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom