30. listopadu 2020 11:00

Dýchá se vám špatně pod rouškou? Změňte svůj dýchací vzorec

Dýchání a roušky. Téma, které rozděluje společnost, bohužel často ignoruje dýchací vzorce.

Dusíte se pod rouškou. Pokud ano, změňte dýchání. Tady je návod jak.

Rouškové mýty

Jaké plyny vdechujeme a jaké vydechujeme? Při nádechu se nám do plic dostane 78 % dusíku, 21 % kyslíku, 1 % argonu a pouhých 0,04 % oxidu uhličitého. Pokud analyzujeme vydechované plyny, dojdeme k následujícím hodnotám. Vydechujeme stejných 78 % dusíku, 17 % kyslíku a oxid uhličitý „narostl“ na 4 %. Přibylo 1 % vodní páry a vzácných plynů. Je jen logické, že vydechujeme méně kyslíku, neboť část zůstane přes plíce navázaná v krvi, kde následně okysličuje buňky našeho těla. A odkud se vzal nárůst oxidu uhličitého? Ten v našem těle vzniká dekarboxylací organických kyselin – velmi zjednodušeně řečeno jde o „odpadní“ plyn vzniklý dýcháním v rámci Krebsova cyklu.

O zdravotní nezávadnosti roušek jsme psali v samostatném článku. Je pravdou, že se s rouškou hůře dýchá, není však pravdou, že se kvůli roušce dostane do organismu méně kyslíku a více vydechovaného oxidu uhličitého. Jeden z dezinformačních mýtů tvrdí, že se člověk kvůli roušce pomalu přiotravuje. Molekuly kyslíky i molekuly oxidu uhličitého jsou ale tak malé, že běžnou rouškou procházejí bez problémů. Tím argument o tom, že rouška zadržuje vydechovaný oxid uhličitý, padá. Proč se tedy v roušce dýchá hůř?

Dýchací vzorce

Člověk dýchá tak automaticky, že si ani neuvědomuje, pokud se při nějaké větší námaze nezadýchá, že má naučené dýchací vzorce, které se nasazenou rouškou „rozhodí“.

Přestože je velká část našeho dýchání záležitosti podvědomí a je řízena naším dýchacím centrem, může být ovlivněna také myslí. Když vnímáme nepohodlí, i podvědomě, může to změnit způsob, jakým dýcháme,“ říká plicní specialista Christopher Ewing pro časopis Discover Magazine.

Příkladem budiž zamlžování brýlí během vydechování. Zamlžování způsobuje nepohodlí a prevencí může být menší množství vydechovaného vzduchu. A tím se mění automatické dechové vzorce.

Jak dýchat správně

Naštěstí se „dýchací“ nepohodlí, tedy dýchací vzorce, dají změnit. Jak dýchat ideálně? Pokusme se návod maximálně zjednodušit. Říkejme mu třeba pravidlo 4 vteřin:

  • klidně 4 vteřiny nadechujte nosem
  • na 4 vteřiny zadržte dech
  • 4 vteřiny vydechujte nosem
  • na 4 vteřiny opět zadržte dech

Jednoduchý „čtyřvteřinový test“ si můžete podle grafického návodu vyzkoušet v níže přiloženém videu.

Změnit svůj dýchací vzorec nabouraný rouškou lze. Jen je potřeba se na vlastní dýchání, které probíhá automaticky, více soustředit. Rozhodně nám nehrozí dušení se pod rouškou vlivem nedostatku kyslíku – na nepříjemných pocitech se totiž podílí právě výše zmíněné narušení „dýchací automatiky“, s nímž se rozhodně dá alespoň trochu pracovat.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom