Roku 2021 se spustí první kompostárna lidí. Má pomoci Seattlu k lepšímu světu a k ekologičtějším pohřbům

Kompostování lidí místo pohřbu? To jako vážně?
Umíte si představit kompostovávní lidí?
Umíte si představit kompostovávní lidí?
pixabay.com

reklama

Lidské kompostování

První pohřební zařízení pro lidské kompostování na světě má být otevřeno na jaře 2021 poté, co to zákonodárci státu Washington legalizovali počátkem tohoto roku. Společnost Recompose se sídlem v Seattlu bude první, která nabídne „přirozenou organickou redukci“, což je proces, který podle majitelky Katriny Spadeová přeměňuje lidské zbytky - kosti, zuby a všechny - na organickou půdu.

"K přeměně člověka na půdu dochází uvnitř našich opakovaně použitelných přístrojů. Po skončení tohoto procesu si rodiny budou moci vzít část vytvořené půdy domů, zatímco zahrady přímo na místě nám připomenou, že celý život je propojený, “ píše na svém webu agentura.

Pohřební ústav nového věku

Zmiňované zařízení oslavilo otevření své první  budovy o rozloze 1 720 metrů čtverečních minulý měsíc poté, co zákonodárci změnili státní právo týkající se pohřebních služeb. Učinili tak z Washingtonu první stát světa, který umožnil lidské kompostování, informovaly noviny The Seattle Times. Zákon „O lidských pozůstatcích“ byl podepsán v květnu; uznává „přirozenou organickou redukci“ jako přijatelný způsob nakládání s těly. Zákon má vstoupit v platnost 1. května příštího roku.

Z člověka hlínou

Za cenu přibližně 5 500 $ na osobu stojí tento proces přeměny z člověka na hlínu sice více než základní kremace, ale méně než většina pohřbů. Tyto náklady zahrnují dopravu v rámci státu Washingtonu, ale proces bude k dispozici také jednotlivcům z jiných států nebo zemí, kteří jsou schopni zajistit dopravu.

Proces vymyslela společnost Recompose ve spolupráci s expertkou na půdu Lynne Carpenter-Boggsovou z Washingtonské státní univerzity. Právě ona vedla první úspěšný test s využitím pozůstatků šesti těl poskytnutých dobrovolníky. Její studie porovnávala konvenční metody proti přirozenému pohřebnictví a „organické redukci“. Předběžná zjištění naznačují, že změna na kompost měla menší dopad na životní prostředí než kremace nebo tradiční pohřby, zčásti kvůli své schopnosti odbourávat atmosférický uhlík v půdě. Odhady navrhují, že tuna CO2 bude zachráněna pokaždé, když je osoba organicky redukována, spíše než zpopelněna nebo konvenčně pohřbena. Kromě toho společnost Recompose říká, že „minimalizují odpad, vyhýbají se znečišťování podzemních vod balzamovací tekutinou a zabraňují emisím CO2 z kremace a z výroby rakví, náhrobků a vložek do hrobů“.

Umožněním organických procesů přeměnit naše těla a těla našich blízkých na užitečný doplněk půdy, pomůžeme posílit náš vztah k přírodním cyklům a zároveň obohatí Zemi,“ poznamenává zástupce firmy Recompose.

Jak to funguje?

Tělo je umístěno uvnitř opakovaně použitelné nádoby, pokryté dřevní štěpkou, vojtěškou a senem a je pak provzdušňováno, aby umožnilo přirozeně se vyskytujícím bakteriím dělat jejich práci. 

Za pouhých 30 dnů se tělo přemění na „půdu, kterou lze potom použít k růstu nového života“. Recompose uvádí, že na konci těchto 30 dnů prověřuje hmotu na přítomnost neorganických materiálů (jako jsou kardiostimulátory, kovové výplně, umělé klouby atd.), aby se zajistilo, že půda je opravdu organická. Většina farmaceutických léčiv a antibiotik je přirozeně rozložena mikroorganismy, dodává společnost.
Text: Martin Kolář
 

reklama

reklama