Roboti na sex se blíží. Vědci řeší, jak etické je vyrobit robota, který umiluje člověka k smrti

Možnost, že sexuální roboti přivedou své lidských milence na pokraj kolapsu, je jen jedním z mnoha etická hlavolamů, které řeší akademici i zástupci korporací.
Zamilujete se do robota?
Zamilujete se do robota?
Pixabay

Podle Olivera Bendela, ze Severozápadní univerzity ve Švýcarsku, by celá řada etických otázek o strojích mohla - a měla by – být aplikována na sexuálních robotech. Etika vidí stroje - ať už samostatně řízená auta, chatboty nebo vojenské bezpilotní letoun jako samostatné eticky fungující subjekty.

Sbalí vás sexuální robot?

To vyvolává otázku, jestli by i sexuální roboti měli mít morální schopnosti, navíc k jejich ostatním konkrétním dovednostem - a pokud ano, tak jaké. Tyto otázky jako by vypadly z letos nesmírně oblíbeného seiálu Westworld, ale ve skutečnosti jsou zcela reálným problémem, nad nímž už uvažují programátoři a vývojáři v řadě zemích světa. Pokud by sexboti byli vybavení etikou, jaká by měla být – mělo by jít o prostou etiku směnného obchodu, anebo by měla být výrazně komplikovanější?

Jednou ze základních otázek je, zda by vůbec sexuální roboti měli být schopní „balit“ klienty – anebo jen pasivně čekat. Žijeme v době, kdy o nás stroje ví všechno; představte si teď, na co všechno by vás mohl nalákat sexbot, který zná všechny vaše skryté touhy, po nichž pátráte v hlubinách internetu a na pornografických kanálech.

Robot - etický vibrátor 

Už jen schopnost autorů různých mobilních her udržet si platícího zákazníka je mimořádná a pro řadu expertů znepokojivá; a teď si ji promítněte do sexuality. Jak snadné by bylo pro korporaci provozující sexuální stroje zcela si získat a v podstatě zotročit nějakého klienta – například takového, který má v reálném světě problém sehnat sexuálního partnera?

Morálních a etických otázek je v tomto oboru ale mnohem více – měl by mít robot právo klienta odmítnout, pokud by byl jeho požadavek „extrémní“ nebo pro něj nebezpečný? Pokud by se perverzní sexuální chování s roboty stalo normálním, nemohlo by se pak přenášet i do sexuálních zvyklostí mezi lidmi?

Ještě dál jdou otázky, jaké důsledky bude mít rozšíření takových strojů pro mezilidské vztahy. Zejména lidští samci jsou v sexualitě omezeni jejich fyzickými schopnostmi – nebudou pak pro ženy mnohem atraktivnější neúnavné stroje, které třeba díky datům nahraným z vibrátorů budou znát tělo a potřeby konkrétní ženy mnohem lépe, než by kdykoliv mohl znát jakýkoliv muž? A z jejího chování na síti v daný den dokáží interpolovat její náladu, potřeby a podle toho budou reagovat?

Ta doba se blíží

Šíření sexuálních robotů je podle expertů záležitostí velmi blízké budoucnosti, první sériové stroje se očekávají již kolem roku 2025 – o to důležitější je být na tuto situaci připraveni a nastavit jasná pravidla, jimiž by se tento byznys v budoucnosti řídil.

Text: MK

Vystačíme si s roboty?

GALERIE: Těšte se na příští rok. Budete si moct pořídit sexuální robotky!

reklama