Roboti na sex se blíží. Vědci řeší, jak etické je vyrobit robota, který umiluje člověka k smrti

Možnost, že sexuální roboti přivedou své lidských milence na pokraj kolapsu, je jen jedním z mnoha etická hlavolamů, které řeší akademici i zástupci korporací.
Zamilujete se do robota?
Zamilujete se do robota?
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle Olivera Bendela, ze Severozápadní univerzity ve Švýcarsku, by celá řada etických otázek o strojích mohla - a měla by – být aplikována na sexuálních robotech. Etika vidí stroje - ať už samostatně řízená auta, chatboty nebo vojenské bezpilotní letoun jako samostatné eticky fungující subjekty.

Sbalí vás sexuální robot?

To vyvolává otázku, jestli by i sexuální roboti měli mít morální schopnosti, navíc k jejich ostatním konkrétním dovednostem - a pokud ano, tak jaké. Tyto otázky jako by vypadly z letos nesmírně oblíbeného seiálu Westworld, ale ve skutečnosti jsou zcela reálným problémem, nad nímž už uvažují programátoři a vývojáři v řadě zemích světa. Pokud by sexboti byli vybavení etikou, jaká by měla být – mělo by jít o prostou etiku směnného obchodu, anebo by měla být výrazně komplikovanější?

Jednou ze základních otázek je, zda by vůbec sexuální roboti měli být schopní „balit“ klienty – anebo jen pasivně čekat. Žijeme v době, kdy o nás stroje ví všechno; představte si teď, na co všechno by vás mohl nalákat sexbot, který zná všechny vaše skryté touhy, po nichž pátráte v hlubinách internetu a na pornografických kanálech.

Robot - etický vibrátor 

Už jen schopnost autorů různých mobilních her udržet si platícího zákazníka je mimořádná a pro řadu expertů znepokojivá; a teď si ji promítněte do sexuality. Jak snadné by bylo pro korporaci provozující sexuální stroje zcela si získat a v podstatě zotročit nějakého klienta – například takového, který má v reálném světě problém sehnat sexuálního partnera?

Morálních a etických otázek je v tomto oboru ale mnohem více – měl by mít robot právo klienta odmítnout, pokud by byl jeho požadavek „extrémní“ nebo pro něj nebezpečný? Pokud by se perverzní sexuální chování s roboty stalo normálním, nemohlo by se pak přenášet i do sexuálních zvyklostí mezi lidmi?

Ještě dál jdou otázky, jaké důsledky bude mít rozšíření takových strojů pro mezilidské vztahy. Zejména lidští samci jsou v sexualitě omezeni jejich fyzickými schopnostmi – nebudou pak pro ženy mnohem atraktivnější neúnavné stroje, které třeba díky datům nahraným z vibrátorů budou znát tělo a potřeby konkrétní ženy mnohem lépe, než by kdykoliv mohl znát jakýkoliv muž? A z jejího chování na síti v daný den dokáží interpolovat její náladu, potřeby a podle toho budou reagovat?

Ta doba se blíží

Šíření sexuálních robotů je podle expertů záležitostí velmi blízké budoucnosti, první sériové stroje se očekávají již kolem roku 2025 – o to důležitější je být na tuto situaci připraveni a nastavit jasná pravidla, jimiž by se tento byznys v budoucnosti řídil.

Text: MK

Vystačíme si s roboty?

GALERIE: Těšte se na příští rok. Budete si moct pořídit sexuální robotky!

Reklama
Reklama