Robot, co běhá jako kočka. Made in Švýcarsko

Švýcarští vědci představili malého robota, který běhá jako kočka.
Biobot
Biobot

reklama

Švýcarští vědci v pondělí oznámili, že vytvořili malého čtyřnohého robota, který běhá jako kočka. Snaží se vyvinout nový druh robotů, které by bylo možné využívat při pátracích a záchranných operacích, napsala agentura AFP.

Vědci upřesnili, že jejich robot zvící malé domácí kočky se pohybuje stejně rychle, jako když člověk kráčí rychlou chůzí. "Je nejrychlejší v této kategorii malých čtyřnohých robotů s váhou pod 30 kilogramů," uvedla technická univerzita EPFL v Lausanne.

Robot zaznamenal maximální rychlost 1,42 metru za vteřinu, což odpovídá 5,1 kilometru za hodinu. "To je slušná rychlost chůze dospělého člověka," řekl Alexander Sprowitz, který je jedním z vědců podílejících se na projektu.

Kovový rám robota je 20,5 centimetru dlouhý a 16 centimetrů vysoký a váží 1,1 kilogramu. Robot, kterého vědci v pondělí představili v časopise International Journal of Robotics Research, má ocas, ale ne hlavu. Přesto je jeho podoba s kočkou snadno rozeznatelná díky držení "těla" a způsobu chůze.

"Jde především o design jeho nohou, díky němuž je velmi rychlý a stabilní," dodala univerzita, která svým robotem chtěla povzbudit výzkum v oboru biomechaniky. Jeho výhodou je i to, že je "nesmírně lehký, pevný a odolný", uvedla EPFL, podle níž ho lze snadno sestavit z "materiálů, které nejsou drahé a jsou běžně dostupné".

insect-drone

Roje zabijáckých robotů ovládnou bojiště budoucnosti

ČTK

reklama

reklama