12. dubna 2021 12:30

Česko málem povolilo rektální testy školáků na COVID-19. Původně s nimi přišla Čína

Pokud vám výtěr nosních dutin přijde nepříjemný, nabízí se i jiná varianta.

Zatímco pro většinu z nás je nejnepříjemnější představou testu na COVID-19 dlouhá výtěrová tyčinka zaražená hluboko v naší nosní dutině, Ministerstvo zdravotnictví ČR bylo několik dní toho názoru, že můžeme do testovacího mixu přidat ještě metodu značně diskomfortnější. Schválilo totiž testování rektálními výtěry.

Rektální výtěry do škol

Česko aktuálně řeší problém s testováním ve školních institucích a zatím se nezdá, že by našlo vyhovující řešení. Nejprve se nakupovaly nekvalitní antigenní testy od firem s podezřelými finančními toky a minulý týden Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo pro Správu státních hmotných rezerv parametry pro nákup školních testů, mezi nimiž jsou testy nejen z obvyklého nosohltanu, ale i stolice. Informoval o tom server Neovlivni.cz, který na základně získaných dokumentů rovněž uvádí, že o rozšíření parametrů rozhodl nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger, jenž byl jmenován teprve 7. dubna a nahradil předchůdce Jana Blatného.

S testováním přišla prvně Čína

Rektální testování již dříve zavedla Čína, která se snažila novou metodou navýšit množství provedených testů. Tento typ testování zdůvodňovala zachycením bezpříznakových nosičů. Ve výkalech se má totiž vir údajně udržet déle. „Někteří asymptomatičtí pacienti nebo pacienti s menšími příznaky se rychle z COVIDu-19 zotavují a je možné, že testy hrdla nebudou pro tyto lidi účinné,“ řekl pro CNN Li Tongzeng, lékař pro infekční onemocnění v Číně. Podle něj přidání testů z análních výtěrů může zlepšit míru detekce infikovaných.

Dehonestující způsob testování

Někteří lidé považují anální výtěry za dehonestující a pociťují psychickou újmu. Ani v Číně není mezi vědci shoda v tom, jestli tyto typy testů mají smysl, neboť koronavirus se šíří zejména pomocí kapének a nikoliv fekáliemi. „Vyskytly se případy pozitivního testu na koronaviry ve výkalech pacienta, ale žádný důkaz nenaznačuje, že by byl přenášen trávicí soustavou člověka,“ řekl pro web Live Science čínský lékař Yang.

Testování vyvolává protesty

Proti užití rektálních testů se v rámci České republiky okamžitě ohradil ministr školství Robert Plaga, který měl redakci Neovlivni.cz napsat: „Z uvedené změny specifikace (rozšíření možných testů např. i o testy rektální či testy s odběrem z nosohltanu) jsem upřímně zděšen a pevně doufám, že se jedná o pochybení či omyl.“

Tato reakce není rozhodně ojedinělá. Proti testování rektální metodou se již dříve vymezili zástupci USA poté, co měli být těmto typům testů vystaveni jejich diplomaté. A stížnosti vzneslo i Japonsko, jehož občany čínské úřady rovněž testovaly při příjezdu do země. Reakce Číny byla očekávatelná: testy jsou prováděny vědeckým způsobem a v souladu se všemi právními předpisy.

Na medializaci původního rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví reagoval v pondělí ráno i sám Arenberger, který měl podle posledních informací povolení rektálních testů pod tlakem zrušit.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom