Rekordman mezi kosmonauty jde do důchodu. Strávil ve vesmíru skoro 2 a půl roku

Slavný Rus Gennadij Padalka strávil ve vesmíru více než dva roky během pěti misí. Jeho kariéra trvala 17 let, z posledního letu se vrátil předloni. Nyní hodlá odejít do důchodu.
Gennadij Padalka.
Gennadij Padalka.
Wikipedia Commons/NASA

Světový kosmický rekordman Gennadij Padalka, který vyrazil do vesmíru už pětkrát a v kosmu strávil 878 dní, se loučí s kariérou aktivního kosmonauta. Devětapadesátiletý veterán podle agentury TASS zaslal žádost o ukončení své služby ruskému Středisku pro přípravu kosmonautů.

Ke svému prvnímu startu nastoupil Padalka v srpnu 1998 na palubě dopravní lodi Sojuz TM-28, aby zamířil na dnes již neexistující orbitální stanici Mir. Další lety uskutečnil v letech 2004, 2009, 2012 a naposledy v březnu 2015. Téhož roku v září se vrátil na Zemi jako světový rekordman s celkovou délkou 878 dnů ve vesmíru. Na svém kontě má deset výstupů do otevřeného kosmu.

Jako plukovník ruské armády musí Padalka vyčkat na souhlas nadřízených s odchodem do výslužby, dostat by ho měl podle TASS během dvou týdnů. Hledat náhradu za zkušeného kosmonauta prý ruské agentuře Roskosmos nedá velkou práci, protože v polovině března vyhlásila otevřený nábor nových kosmonautů. K cestě do vesmíru je nyní připraveno třicet Rusů, z nichž zhruba polovina již v kosmu pobývala.

ČTK

Sovětský modul Sojuz

Rusové vypisují konkurs na kosmonauty. Pohlaví ani rasa nerozhoduje. Nechcete se přihlásit?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama