29. prosince 2021 07:05

7 rad, jak přežít tsunami: Moře může být bezpečnější než souš

Snad tato pravidla nikdy nebudete muset použít. Ale pokud ano, mohou vám zachránit život.

Když v roce 2004 zalila ničivá tsunami řadu asijských států, výsledky byly děsivé. 230 obětí na životech a miliony lidí bez přístřeší. Tehdy bylo příčinou zemětřesení zhruba 30 km pod mořským dnem. Ostatně vulkanická a tektonická činnost je nejčastějším viníkem vln tsunami. Dalším spouštěčem může být například podmořský sesuv svahu.

Nejvyšší vlna v novodobé historii měla neuvěřitelných 524 m a proběhla 9. července 1958 zálivem Lituya na Aljašce. Jen díky nízkému osídlení oblasti nedosáhly ztráty na životech extrémních hodnot. Jak se při výskytu tsunami chovat?

1. Berte vážně varování

Pokud se zemětřesení, které vyvolalo tsunami, odehrálo stovky či tisíce kilometrů daleko, mohou mít místní samospráva či záchranné sbory díky dostupným informacím drobný náskok a vydat varování. Berte ho vážně, neboť úřady disponují informacemi, které vy nemáte. V mnoha místech je systém včasného varování, který spustí sirény. Jít se podívat, jak taková tsunami vypadá, může být smrtící nápad.

2. Mějte nachystané evakuační zavazadlo

Pokud trávíte delší čas u moře, mějte nachystané evakuační zavazadlo, které jen popadnete a můžete vyrazit. Základem jsou doklady kvůli identifikaci, trvanlivé potraviny na 1–3 dny, voda, léky (dezinfekce, obvaz, léky proti bolesti a ty, které pravidelně užíváte), komunikační prostředky (mobil, nabíječka). Zavazadlo by se mělo ideálně dát nosit na zádech (batoh, krosna), abyste měli volné ruce.

3. Sledujte ustupující moře

Jedním z příznaků, který může prozradit blížící se tsunami je ústup moře jako při odlivu. Často se v dáli ozývá zvuk jako když z dáli přilétá proudové letadlo. V ten moment okamžitě zahajte ústup od pobřeží nejlépe do výšších poloh. Je vždycky lepší být považován za živého zbabělce než mrtvého hrdinu.

4. Odejděte daleko

V případě tsunami rozhoduje nejen vzdálenost, ale i výška. „Pokud si nejste jisti, jak daleko se evakuovat, pokračujte. Pokud jste ve výšce 20 stop (cca 6 m) nad hladinou moře, nezastavujte se, jen pokračujte do kopce,“ říká Ian Miller, specialista na pobřežní nebezpečí z Washington Sea Grant. Pokud je jasné, že nestihnete odejít (katastrofa už začala), najděte si pevné, vyvýšené místo. Třeba střechu betonové budovy.

5. Jste-li na lodi, zůstaňte na moři

Pokud jste náhodou na lodi daleko od pobřeží, zůstaňte na ní. Na hluboké vodě mívají tsunami často výšku jen nepatrně převyšující běžné vlnobití. Jejich výška se zvedá až s tím, jak natéká na pobřežní mělčiny. Jakkoliv to zní nelogicky, na hluboké vodě jste ve větším bezpečí než těsně u břehu.

6. Nespěchejte s opuštěním bezpečného místa

Někdy přichází tsunami v několika vlnách za sebou. Mnoho lidí utonulo poté, co opustili úkryt a stali se obětí další z přicházejících vln. Vyčkejte příjezdu záchranářů, pečlivě sledujte okolí. „Vždy jsou navazující vlny...stejným způsobem, jako když hodíte oblázek do kaluže, nikdy není jen jedna vlna," doplňuje informace Ian Miller.

7. Buďte informovaní

Pokud jezdíte k moři jako turisté, není moc pravděpodobné, že tsunami zažijete. Přesto je dobré znát únikové trasy a vědět, kde je únikové zavazadlo. Pokud přijde tsunami v noci, není čas začít zjišťovat informace či hledat první rady. Přemýšlejte ve dne, jak byste se chovali. Domluvte se s ostatními pro případ nouze. Až situace nastane, nebude na domluvu čas, kolem bude stoupat voda i panika.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom