Putinův tajný palác: Luxusní sídlo ruského prezidenta stálo 29 miliard korun

Palác u Černého moře stojí na pozemku 39krát větším než Monako. Informace o jeho stavbě a financování zveřejnil opoziční politik Alexej Navalnyj.
Vladimir Putin
Vladimir Putin
CC BY 4.0 / Kremlin.ru

reklama

Nejhlídanější místo v celém Rusku, doslova stát ve státě. A zároveň největší tajemství ruského prezidenta Vladimira Putina. Tak charakterizují internetové stránky s příznačným názvem Palác pro Putina obří luxusní rezidenci, která během několika let vyrostla na pusté části pobřeží Černého moře nedaleko města Džanchot v Krasnodarském kraji.

Putinův stát ve státě

Putinův palác přitom není ledajaká rezidence – přesnějším označením by byl stát ve státě. Bezpečnostní zátarasy, vlastní přístav, vlastní ochranka, kostel, bezletová zóna. Okolních 7 000 hektarů pozemků pak údajně spravuje přímo ruská Federální služba bezpečnosti (FSB).

Ke komplexu patří soukromé kasíno, klasický divadelní sál, krytá ledová plocha, oranžérie o rozloze 2 500 metrů čtverečních nebo stejně velký „čajový altán“, k němuž vede 80 metrů dlouhý most. Další konstrukční prvek pak představuje podzemní tunel, který spojuje rezidenci s mořskou pláží.

Navalnyj zveřejnil video na svém youtubovém profilu, kde za první den zaznamenalo přes 20 milionů zhlédnutí:

Kdo za gigantickou stavbou stojí?

Tým opozičního politika Alexeje Navalného zveřejnil video dva dny poté, co byl Navalnyj při svém návratu do Ruska 17. ledna 2021 uvězněn. Navalnyj se několik měsíců léčil v Německu z následků otravy nervovou látkou typu novičok, k níž došlo v srpnu 2020 v Rusku.

Vladimir Putin se k vlastnictví obřího komplexu, jehož existence není Rusům zcela neznámá, dlouhodobě nehlásí. V průběhu výstavby, která trvala 15 let a vlastně pokračuje i nadále, se objevila zpráva, že komplex přešel do soukromých rukou. To ale Navalnyj rozhodně popírá.

Podle jeho zjištění je skutečným majitelem ruský prezident Vladimir Putin. Z financování stavby pak Navalnyj „podezírá“ skupinu lidí blízkých Kremlu, z nichž někteří doprovázejí Putina už z dob jeho působení coby agenta KGB v Drážďanech.

Mají mezi nimi být ředitelé státních ropných společností Rosněfť a Transněfť Igor Sečin a Nikolaj Tokarev a také rusko-finský podnikatel Gennadij Timčenko.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama