Putinovo vládnutí inspirovala NDR. V roce 1989 zastavil dav německých demonstrantů a žádal o vyslání tanků

Některé momenty Putinova stylu vládnutí odkazují na poslední roky existence NDR – jako příslušník KGB tam zažil pád Berlínské zdi i rozpad Sovětského bloku.
Vladimir Putin žil v NDR s manželkou i dcerami
Vladimir Putin žil v NDR s manželkou i dcerami
Getty Images

reklama

Na počátku všeho bylo východní Německo – možná alespoň v případě Vladimira Vladimiroviče Putina, ruského prezidenta a zároveň jednoho z nejmocnějších mužů planety. Právě tady, v Drážďanech, ve druhé polovině 80. let agent sovětské tajné služby KGB zakládal rodinu, šetřil na auto a snil o kariéře elitního špiona. Pád Berlínské zdi a následné zhroucení východního bloku na podzim 1989 ale Putina z jeho snění rychle vytrhly. Viděl, jakou sílu má dav a jak slabý je stát v rukou nerozhodného vůdce.

Moskva mlčí

Bez rozkazů z Moskvy nemůžeme nic dělat. A Moskva mlčí. Přesně tyto věty slyšel tehdy 37letý agent KGB Vladimir Putin, když se večer 5. prosince 1989 v drážďanské posádce Rudé armády telefonicky dožadoval vyslání tanků. Budovu KGB se krátce před tím pokusil obsadit dav demonstrujících východních Němců. „Strážný u dveří okamžitě zmizel uvnitř, ale objevil se důstojník – menší postavy, rozrušený,“ vzpomínal později v rozhovoru pro BBC jeden z účastníků tehdejší demonstrace Siegfried Dannath. Putin se demonstrantům chladnokrevně postavil a přesvědčil je, aby se stáhli, jinak budou jeho lidé střílet.

Vypjatá situace a neochota Moskvy zasáhnout na ochranu sovětských zájmů Putina hluboce poznamenaly. Sovětský svaz v té době prožíval poslední roky své existence – jeho poslední vůdce Michail Gorbačov již jen mechanicky udržoval někdejší kolos v chodu. SSSR se definitivně rozpadl v prosinci 1991.

Prosinec 1989 v Drážďanech a přípravy na příjezd spolkového kancléře Helmuta Kohla
Autor: Getty Images Prosinec 1989 v Drážďanech a přípravy na příjezd spolkového kancléře Helmuta Kohla

Bitevní pole špionů

Vladimira Putina NDR okouzlila. Nikoliv památkami nebo přírodou, ale systémem, v němž měly bezpečnostní složky včetně místní Stasi a sovětské KGB své jasně dané privilegované místo. Stát důsledně kontroloval média, ale formálně toleroval i jiné politické strany než vládnoucí komunistickou SED (existovala zde podobná Národní fronta jako v tehdejší ČSSR).

Putin v Drážďanech působil jako agent KGB od roku 1985 a vedl zde celkem poklidný život. NDR v té době nabízela více požitků než Sovětský svaz – Putin se svou ženou Ljudmilou a dvěma dcerami obýval jeden z bytů v bloku domů vyhrazených rodinám KGB a německé tajné policie Stasi, šetřil si na auto a oblíbil si místní pivo Radeberger.

Realita NDR - ruiny kostela Frauenkirche v Drážďanech v srpnu 1988
Autor: Felix O/Wikimedia Commons Realita NDR - ruiny kostela Frauenkirche v Drážďanech v srpnu 1988

Co vlastně Putin v Drážďanech jako agent pět let dělal, není úplně jasné. KGB i Stasi se podařilo zničit většinu spisů, hodně jich zlikvidoval sám Putin. „Osobně jsem spálil ohromné množství materiálu,“ přiznal Putin v roce 2000 v knize rozhovorů. Má se za to, že měl na starost hospodářskou špionáž, ale mohl také sledovat západní Němce, kteří v Drážďanech pracovali nebo studovali, a monitorovat německou opozici. NDR v té době byla doslova bitevním polem špionů – v zemi se nacházelo přes půl milionu sovětských vojáků a ohromné množství agentů.

Zpět do reality

Všechno se změnilo 9. listopadu 1989, kdy padla Berlínská zeď a NDR otevřela hranice. Nerozhodnost východoněmeckého vedení a vyčkávací postoj Moskvy Putina katapultovaly zpět do reálného světa. V roce 1990 se s rodinou vrátil do rodného Leningradu, který se vzápětí přejmenoval na Sankt-Petěrburg, a záhy na vlastní žádost z KGB odešel. Při nezdařeném pokusu o převrat se postavil na stranu Borise Jelcina, což mu vyneslo významné politické body.

Na staré kamarády se nezapomíná - Putinův nadřízený z NDR Lazar Matvějev (vlevo) oslavil v roce 2017 devadesátku. Vpravo šéf společnosti Transněfť Nikolaj Tokarev
Autor: Getty Images Na staré kamarády se nezapomíná - Putinův nadřízený z NDR Lazar Matvějev (vlevo) oslavil v roce 2017 devadesátku. Vpravo šéf společnosti Transněfť Nikolaj Tokarev

V roce 1998 se stal šéfem ruské bezpečnostní služby FSB a o dva roky později už zasedl v Kremlu ve funkci prezidenta Ruské federace. Na své působení v drážďanské pobočce KGB ale nezapomněl. V Den vítězství 8. května 2017 navštívil svého tehdejšího nadřízeného Lazara Matvejeva a daroval mu k 90. narozeninám hodinky…

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama