Jste fyzicky zdatní, nebo musíte víc dřít? Zkontrolujte si, jak máte dlouhé prsty

Receptů na rozpoznání sportovního talentu mnoho není. Nedávný výzkum však přišel na netradiční způsob, jak zjistit, jestli budete mít na poli sportů úspěch – změřte si délku prstů!
Délka prstů hraje roli v naší fyzické zdatnosti. Jakou?
Délka prstů hraje roli v naší fyzické zdatnosti. Jakou?
istockphoto.com

reklama

Sympatická rodinná dvojice výzkumníků Grant Tomkinson a jeho ještě studující syn Jordan se zaměřila na trochu bizarní možnost spojitosti mezi délkou prstů a fyzickou zdatností. Konkrétně sledovali délku ukazováčku a prsteníčku, výsledky byly následně porovnány se silou ve svalech. Výzkumu se účastnili pouze dospívající chlapci, a tak výsledky bohužel nemůžeme zobecnit na ženské fyzično. Ovšem i tak se jedná o skutečně zajímavé spojení.

Sportovní schopnosti díky prstům

Vyzkoušejte si to ostatně sami: který ze zmíněných prstů máte delší – ukazováček, nebo prsteníček? U většiny mužů je to údajně prsteníček, zatímco ženy mají oba prsty srovnatelně dlouhé. Což Granta Tomkinsona přivedlo na nečekané spojení: „Existují nepřímé důkazy o tom, že poměr délky prstů se vyvíjí v rané fázi vývoje plodu, a to pod vlivem testosteronu. Čím více testosteronu plod produkuje, tím delší je prsteníček a mění se poměr délky prstů. (…) Testosteron je steroidní hormon, který zlepšuje sportovní, atletické a fyzické výkony.“ Odtud tedy zajímavá spojitost.

Výsledky ukázaly, že poměr prstů se ukázal jako mnohem důležitější faktor než třeba věk či celková velikost těla, pokud se měřila síla stisku ruky. Ten je výrazným indikátorem celkové síly svalů, která je zase potřebná pro spoustu sportovních disciplín. A zde se kruh uzavírá; spojitost mezi poměrem délky prstů na ruce a fyzickou zdatností je dovršena. Tímto způsobem by bylo možno předvídat úspěch v řadě sportů, sní Tomkinson. A také to znamená, že testosteron je pro vývoj plodu v tomto ohledu (tedy potenciálu ke sportovním úspěchům) zásadní.

Poznáním prstů k celé osobnosti

Výzkum otce a syna Tomkinsonových však není jediným, který byl na toto téma podniknut. Zkoumala se například souvislost délky prstů a autismu, a to v podstatě z totožných důvodů, jaké byly zmíněny výše. Autismus totiž podle určitých teorií spočívá v jakési „hypermaskulinitě“, tedy extrémním rozvoji mužských vlastností, spojených s množstvím testosteronu. A opravdu, výsledky tento předpoklad potvrdily. John T. Manning, který tento výzkum provedl, se zkoumáním prstů zabývá velmi intenzivně a ve své práci našel spojitosti i s dalšími složkami života – hudebními vlohami, zdravím či sexuální orientací. Takové spojitosti by vás ani nenapadly, že?

reklama

reklama