30. května 2018 06:00

Proč Severní Korea doopravdy vyjednává s Trumpem? Může za to jedna sopka

Korea, samozřejmě ta Severní, udělala chybu. Neskutečnou.

Trump, Severní Korea a… neočekávaná radioaktivita

Téměř celý svět je zaskočený tím, jak rychle a ochotně začala Severní Korea vyjednávat se Spojenými státy a svým jižním sousedem o jaderném odzbrojení. Donald Trump už se vidí jako mírotvůrce a s Nobelovou cenou míru v kapse – jenže příčiny severokorejského spěchu jsou zřejmě úplně jinde než v šarmu amerického prezidenta.

Korea to s testy přehnala

Vědci totiž tvrdí, že hora nad hlavním testovacím místem severokorejského jaderného výzkumu zřejmě zkolabovala – zřítila se v důsledku omylu při testu atomové zbraně. Neuvádí to žádní “zmanipulovaní a zkorumpovaní” vědci ze “zkostnatělého kapitalistického západu”, ale experti z čínské Univerzity věd a technologie.

Pokud je to pravda, a satelitní data naznačují, že by to tak opravdu mohlo být, má Severní Korea opravdu velký problém: zřejmě ji čeká v nejbližších měsících vlna radioaktivního spadu a v jeho důsledku i enviromentální katastrofa rozměrů, které tato chudá země sama nemá šanci zvládnout. Údaje o radioaktivitě tomu sice zatím nenasvědčují, důležité je ale slovo “zatím” – doposud je radioaktivita pod zemí, pomalu se však může začít uvolňovat…

Čínští experti na seismologii s tímto oznámením přišli jen týden poté, co Kim Čong-un prohlásil, že okamžitě zruší veškeré jaderné i raketové testy a také nechá zlikvidovat všechna místa na testování takových zbraní. Podle politologů je takové rozhodnutí nečekané a v podstatě nesmyslné – v zahraničních vztazích ani v ekonomice Severní Koreje se nestalo nic tak zásadního, co by změnu takových rozměrů vyvolalo. A Donald Trump je sice známý jako tvrdý vyjednávač, ale severokorejský režim už odolat i mnohem drsnějším politikům…

Test zbraně, který zaskočil vědce svou silou

Čínští vědci vydali svou zprávu v odborném časopise Geophysical Research Letters. Uvádějí v ní, že kolaps hory by měl být nyní důsledně prozkoumán a celá oblast by měla být monitorována na radioaktivní materiály pocházející z testů jaderných zbraní.

Jaderné exploze totiž uvolňují enormní kvanta tepla a energie. Test zbraně ze třetího září 2017 zřejmě vytvořil v hoře Mantap dutinu, z níž může radioaktivita unikat v podstatě kamkoliv. Exploze měla sílu přibližně 100 kilotun, byla tedy asi šestkrát silnější než ta, která vymazala ze světa obyvatele japonské Hirošimy v roce 1945. Jednalo se o šestou zkoušku severokorejské atomové zbraně a její síla experty zaskočila – byla přibližně desetkrát silnější než pět předcházejících explozí.

Asi osm minut poté, co k explozi došlo, pozorovali experti zemětřesení o síle 6,3 – a na ně navázala série dalších slabších otřesů. Ze seismických dat sesbíraných čínskými vědci je jasné, že mezi oběma událostmi je přímá souvislost – otřesy země byly způsobené silnou explozí jaderné zbraně. Již předchozí práce ale naznačily, že Korea vybrala testovací oblast dost nevhodně, její tektonika není schopná snášet tak silné exploze a již před zářijovým testem byla na hraně stability.

Zatím nikdo s výjimkou severokorejských generálů netuší, co přesně se pod zemí stalo a jaké následky poloostrovu hrozí, spěch při uzavírání mírových dohod ale naznačuje, že to není úplně dobré…

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom