Proč Severní Korea doopravdy vyjednává s Trumpem? Může za to jedna sopka

Korea, samozřejmě ta Severní, udělala chybu. Neskutečnou.
Donald Trump
Donald Trump
AP

reklama

Trump, Severní Korea a… neočekávaná radioaktivita

Téměř celý svět je zaskočený tím, jak rychle a ochotně začala Severní Korea vyjednávat se Spojenými státy a svým jižním sousedem o jaderném odzbrojení. Donald Trump už se vidí jako mírotvůrce a s Nobelovou cenou míru v kapse – jenže příčiny severokorejského spěchu jsou zřejmě úplně jinde než v šarmu amerického prezidenta.

Korea to s testy přehnala

Vědci totiž tvrdí, že hora nad hlavním testovacím místem severokorejského jaderného výzkumu zřejmě zkolabovala – zřítila se v důsledku omylu při testu atomové zbraně. Neuvádí to žádní “zmanipulovaní a zkorumpovaní” vědci ze “zkostnatělého kapitalistického západu”, ale experti z čínské Univerzity věd a technologie.

Pokud je to pravda, a satelitní data naznačují, že by to tak opravdu mohlo být, má Severní Korea opravdu velký problém: zřejmě ji čeká v nejbližších měsících vlna radioaktivního spadu a v jeho důsledku i enviromentální katastrofa rozměrů, které tato chudá země sama nemá šanci zvládnout. Údaje o radioaktivitě tomu sice zatím nenasvědčují, důležité je ale slovo “zatím” – doposud je radioaktivita pod zemí, pomalu se však může začít uvolňovat…

Výbuch atomové bomby způsobí učiněné peklo. A co teprve ta vodíková!
Autor: iStock Výbuch atomové bomby způsobí učiněné peklo. A co teprve ta vodíková!

Čínští experti na seismologii s tímto oznámením přišli jen týden poté, co Kim Čong-un prohlásil, že okamžitě zruší veškeré jaderné i raketové testy a také nechá zlikvidovat všechna místa na testování takových zbraní. Podle politologů je takové rozhodnutí nečekané a v podstatě nesmyslné – v zahraničních vztazích ani v ekonomice Severní Koreje se nestalo nic tak zásadního, co by změnu takových rozměrů vyvolalo. A Donald Trump je sice známý jako tvrdý vyjednávač, ale severokorejský režim už odolat i mnohem drsnějším politikům…

Test zbraně, který zaskočil vědce svou silou

Čínští vědci vydali svou zprávu v odborném časopise Geophysical Research Letters. Uvádějí v ní, že kolaps hory by měl být nyní důsledně prozkoumán a celá oblast by měla být monitorována na radioaktivní materiály pocházející z testů jaderných zbraní.

Jaderné exploze totiž uvolňují enormní kvanta tepla a energie. Test zbraně ze třetího září 2017 zřejmě vytvořil v hoře Mantap dutinu, z níž může radioaktivita unikat v podstatě kamkoliv. Exploze měla sílu přibližně 100 kilotun, byla tedy asi šestkrát silnější než ta, která vymazala ze světa obyvatele japonské Hirošimy v roce 1945. Jednalo se o šestou zkoušku severokorejské atomové zbraně a její síla experty zaskočila – byla přibližně desetkrát silnější než pět předcházejících explozí.

Asi osm minut poté, co k explozi došlo, pozorovali experti zemětřesení o síle 6,3 – a na ně navázala série dalších slabších otřesů. Ze seismických dat sesbíraných čínskými vědci je jasné, že mezi oběma událostmi je přímá souvislost – otřesy země byly způsobené silnou explozí jaderné zbraně. Již předchozí práce ale naznačily, že Korea vybrala testovací oblast dost nevhodně, její tektonika není schopná snášet tak silné exploze a již před zářijovým testem byla na hraně stability.

Zatím nikdo s výjimkou severokorejských generálů netuší, co přesně se pod zemí stalo a jaké následky poloostrovu hrozí, spěch při uzavírání mírových dohod ale naznačuje, že to není úplně dobré…

Text: MK

reklama

reklama