Proč na nás psi dělají psí oči? Je to dokonalý evoluční mechanismus

Psí oči známe snad všichni, ale původ tohoto fenoménu je už mnohem záhadnější. Ukazuje se však, že zde zase jednou zasáhla evoluce – a to hodně výrazně.
Odolat psímu pohledu? Leckdy nemožné - díky evoluci.
Odolat psímu pohledu? Leckdy nemožné - díky evoluci.
unsplash.com

reklama

Všichni majitelé psů mohou tuhle nezpochybnitelnou pravdu potvrdit – jen málokdo ustojí prosebný pohled našich čtyřnohých miláčků. Takzvané „psí oči“ se dokonce dostaly i do našeho slovníku a neúprosně úpěnlivý pohled dokáže předvádět i řada z nás. Nic to však nemění na tom, že skutečnými šampiony v této disciplíně zůstávají psi. Nyní můžeme potvrdit, že se jedná o k dokonalosti dopracovaný evoluční mechanismus.

Síla psích očí

Už dřívější výzkumy přišly s tím, že výrazy psů v lidech vzbuzují silné emoce. Aktuální studie však šla ještě dál a zkoumala konkrétní obličejové pohyby. Podíleli se na ní vědci ze Spojených států i Velké Británie a účinnost psího pohledu přisoudili především svalům kolem obočí, jejichž pohyb nám připomíná mimiku novorozeňat. A stejně jako evolučně cítíme puzení ke starání se o malá miminka, ani tyto výrazy psů nás nenechají chladnými.

Konkrétně pak pohyby těchto svalů nad očima umožňují, aby psí kukadla působila větším dojmem a proporčně tak připomínala malé děti; navíc i tvar tohoto „obočí“ navozuje dojem, že pes je smutný – takto totiž interpretujeme obdobné svalové pohyby u lidí. Evoluční vývoj psů, úzce spojený s člověkem, proto vytvořil tento mechanismus s cílem lepšího navázání kontaktu mezi lidmi a psy. A stačilo k tomu pouhých několik tisíc let vývoje – z pohledu evoluce druhů na Zemi se jedná o velmi rychlý pokrok, zapříčiněný zřejmě tím, že o psy s těmito vyvinutými rysy se naši předci starali nesrovnatelně ochotněji nežli o zvířata bez podobných výhod. V důsledku tak máme nepochybně silné sklony chránit a pečovat o psy, jež na nás těmito zbraněmi nevědomky útočí. Prostě perfektní ukázka evoluce v praxi!

Fascinující evoluce

„Důkazy jsou zjevné – poté, co byli psi domestikováni z vlků, se u nich vyvinul sval k pohybu vnitřní strany obočí,“ má jasno doktorka psychologie Juliane Kaminski z britské University of Portsmouth. Za zmínku stojí i starší výzkum, jenž přišel na zákeřný fakt – psi tento specifický kukuč využívají mnohem více, když je nablízku člověk! Těžko říct, zdali si toto chování uvědomují (spíše bychom se přikláněli k tomu, že nikoli), leč něco v nich si velmi dobře uvědomuje, že pokud se v okolí vyskytuje člověk, smutný výraz se prostě vyplatí!

reklama

reklama