Proč muži posílají fotky svých genitálií? Evoluce opět dává odpovědi

Posílání takzvaných dick pics se děje stále častěji, a tak se nabízí otázka: proč muži posílají ženám fotky svého nádobíčka? A jakou má takové chování odezvu?
Rozesílání fotek penisu je velmi populární. Ale proč?
Rozesílání fotek penisu je velmi populární. Ale proč?
istockphoto.com

reklama

Pokud jste mladá dívka, nejspíš jste na podobnou situaci už sama narazila: píšete si s potenciálním partnerem na chatu a on začne nabízet (či rovnou posílat) fotky svého přirození. Možná se vám to líbí, možná jste překvapená, každopádně se v posledních letech jedná o poměrně častý fenomén, nad kterým leckomu zůstává rozum stát. Dokáže věda zodpovědět otázku, proč jsme svědky právě tohoto jevu?

Podivná obliba dick pics

Dva roky starý průzkum americké webové seznamky Match.com ukázal, že celých 49 procent žen bez vyžádání obdrželo od nějakého muže fotografii jeho penisu – v anglofonním světě známou jako dick pic. Stojí za zmínku, že muži podobné fotografie kvitují s povděkem, a tak například mezi homosexuály se nejedná zdaleka o takovou nepříjemnost, jako když podobnou fotku nečekaně obdrží heterosexuální ženy. A právě to, že muži podobné lechtivé obrázky přijímají rádi, je nejspíš vede k představě, že totéž platí i pro ženy. Ale pravda je samozřejmě mnohem složitější.

Doktor Justin Lehmiller, odborník na sexuální psychologii z amerického The Kinsey Institute, minulý rok tvrdil, že na toto téma ještě žádný výzkum není. Nezapomněl však zdůraznit, že „existuje velké množství studií naznačujících, že muži jsou poměrně špatní v určování, nakolik se ženy zajímají o sex.“ Tak například je známé, že muži často zaměňují přátelskost s flirtováním. Evolučně to dává smysl, neboť pro samce je samozřejmě podstatné předat své geny dál – a tak vynechat příležitost s partnerkou, která o něj jeví zájem, by bylo chybou.

Sex až na prvním místě

Zdá se, že poslání fotografie penisu je moderní cestou, kterak potenciálnímu protějšku jasně sdělit, o co muži jde – totiž o sex. Pakliže se muž odesílající fotku dočká pozitivní odezvy, je bez dalšího chození kolem horké kaše nasnadě, kam tato komunikace spěje. Zřejmě právě tato jednoznačnost je pro muže důležitá – ověřit si (a to i takto radikálním způsobem), jestli je s potenciální partnerkou na správné cestě.

Část mužů je bezesporu přitahována také agresivitou tohoto činu – šok na druhé straně může být jakýmsi ekvivalentem vulgárních anonymních telefonických hovorů, jimiž se bavily předchozí generace. Právě faktor anonymity je přitom podstatný, neboť (stejně jako v případě mnoha jiných jevů) vede k větší odvaze a ochotě posouvat hranice. Navíc pro muže bývá velmi těžké smířit se s odmítnutím, a tak tímto způsobem mohou rychle zjistit, zdali potenciální partnerka jejich výbavu schvaluje či o ni nemá zájem; a lepší se to dozvědět v relativně bezpečném prostředí anonymních komunikačních sítí nežli naživo v ložnici.

Posílání nahých fotografií však může být v pozdějších fázích vztahu příjemným a vítaným zpestřením rutinního sexuálního života – tam žádný problém není. Zajímavě proto zní alternativa, že co mužům fungovalo v dřívějších vztazích, aplikují i na ty současné – jež jsou však pouze v zárodku, a tak toto chování může snadno působit velmi nevhodně. Ale stejně jako je pro muže leckdy obtížné vyhodnotit povahu ženské náklonnosti, zřejmě i těžko posuzují adekvátnost poslání obscénních fotografií.

Evoluce zase ví

Navíc v mužských vzorcích svádění je evolučně oceňována odvaha až drzost. Čím výrazněji na sebe muž upozorní, tím zvyšuje šanci, že partnerku zaujme – vyčlení se totiž z bezejmenného davu ostatních potenciálních partnerů. Proto i takovéto kroky, na první pohled nepochopitelné, mohou (alespoň v hlavách leckterých mužů) vést k tomu, že si je partnerka jistojistě zapamatuje a bude takto sebevědomý exemplář chtít poznat blíže.

Pokud bychom však měli výše napsané shrnout, vyplývají z toho jednoznačné závěry – pánové, své chlouby bez vyzvání raději neposílejte! Přestože vám to možná přijde zábavné, opačné pohlaví to zdaleka tak nedocení. A dámy, když už vám podobný obrázek přijde, dejte na svůj instinkt; jestliže vás fotka utvrdí v tom, že dotyčný je arogantní pitomec, vykašlete se na něj. Jestliže se však může jednat jen o chybu úsudku, dejte mu dle libosti šanci – ale raději mu vysvětlete, jak na vás podobné fotografie působí. Kdo ví, třeba se jednou probojujeme k tomu, že budeme dostávat jen takový obsah, o který opravdu stojíme.

Text: MS

reklama

reklama