Zajímavosti o princezně Dianě: Jaké měla dětství a jak málem pojmenovala Williama a Harryho?

Diana Spencer, později známá jako princezna Diana, patřila mezi nejvýraznější osobnosti na světě. Díky tomu je její život plný zajímavých detailů, které jste pravděpodobně neznali.
Princezna Diana a princ Charles se svými dvěma syny
Princezna Diana a princ Charles se svými dvěma syny
Getty Images

reklama

Informací o princezně Dianě je k mání skutečně nepřeberné množství. Ale zatímco okolnosti její smrtelné autonehody nebo nepodařené manželství s princem Charlesem dokáže z hlavy shrnout téměř každý Evropan, o některých drobnostech ze života milované princezny se z různých důvodů tak často nemluví. To ale neznamená, že nejsou zajímavé, ba právě naopak.

1. Nepříliš hezké dětství

Diana se narodila jako v pořadí třetí dcera svých aristokratických rodičů, jejichž vzájemný vztah by se jen stěží dal označit za idylický; mezi Spencerovými často docházelo k potyčkám, a navíc si byli nevěrní. A jako by už tohle samo o sobě nebylo dost, jak Frances, tak Edward toužili po synovi. Jeden se jim narodil pouhý rok a půl před Dianou, bohužel ale zemřel jen pár hodin po narození. Není divu, že se Diana doma vždy cítila jako nechtěné dítě.

Její rodiče se nakonec vytouženého syna přece jen dočkali v roce 1964. Pošramocené manželství to ovšem nezachránilo. Když bylo Dianě sedm let, rodiče se jí rozvedli a strhli o opatrovnictví potomků lítý a ošklivý právní souboj, který nakonec vyhrál její otec. Zbytek dětství strávila u něj.

2. Chtěla být tanečnicí

Jako malá si Diana nepřála být princeznou, milovala totiž balet. Ze všeho nejvíc toužila stát se tanečnicí a už v dětství dřela, aby to někam dotáhla. Baletní kariéru jí ale překazila její výška. 178 centimetrů je zkrátka na baletku příliš mnoho, většina z těch nejúspěšnějších měří jen okolo 165 centimetrů.  

Ani to ale Dianu od divadelních prken neudrželo. Nejenže britský Národní balet podporovala velmi štědře finančně, ale například v roce 1985 publikum britské národní opery i královskou rodinu překvapila tříminutovým tanečním představením. Po její smrti její velkou lásku k tanci mimo jiné uctil známý choreograf a tanečník Peter Schaufuss svým baletním představením, které nazval Diana – The Princess.

3. Nebyla dobrou studentkou

Těžko říct, jestli za Dianiny nevalné školní výsledky může fakt, že ji až do devíti let učili doma a pak ji poslali do internátní školy, nebo zkrátka měla jiné starosti než školu. Tak či tak, u státní zkoušky, která se v Británii skládá mezi patnáctým a šestnáctým rokem, dvakrát propadla. Potřetí už to nezkoušela a do školy se nevrátila, na školství jako takové ale nezanevřela a než potkala Charlese, pracovala mimo jiné jako učitelka v mateřské škole. Zaměstnání ale vystřídala víc a je první královskou nevěstou, která měla placenou práci před tím, než se zasnoubila s monarchou.

4. Charles měl románek s její sestrou

Než se Charles na nátlak ze strany prince Philipa rozhodl požádat Dianu o ruku, plně si užíval statusu nejžádanějšího mládence v Británii. Mezi ženami, se kterými měl princ nějaké pletky, byla i Sarah Spencerová, Dianina starší sestra, díky níž se Charles s Dianou seznámil. Charles se s Dianou viděl před žádostí o ruku jen dvanáctkrát.

Že jí „vyfoukla prince“ Sarah Dianě za zlé nikdy neměla. Vztah obou sester byl naopak velmi silný a Diana o ní často mluvila jako o jediném člověku, kterému by svěřila skutečně cokoliv.

5. Prsten z katalogu

O Dianině zásnubním prstenu se v současnosti mluví hlavně proto, že ho má na prstě vévodkyně Kate. Pro zásnuby s ní byl tento prsten jasnou volbou, když jej ale Charles navlékl Dianě, vyvolalo to u britské veřejnosti i ve šlechtických kruzích značné kontroverze. Ne že by prsten nebyl dost velký, drahý nebo honosný, Diana si jej ale vybrala v katalogu. Stejný prsten si tak mohl zakoupit prakticky kdokoli, samozřejmě za předpokladu, že by vlastnil a mohl postrádat malé jmění. To byla troufalost, která v historii britské královské rodiny neměla obdoby. Těmi byla nicméně Diana proslulá. Za podobnou troufalost Britové považovali například i to, že při svatebním slibu odmítla odříkat pasáž, kdy slibuje, že bude poslouchat svého manžela, a byla první členkou královské rodiny, která nerodila v paláci, ale v porodnici.

6. Jediným potřesením ruky změnila svět

Jedním z důvodů, proč lidé Dianu tolik milovali, bylo, že se během svého života bez ustání snažila přivést pozornost lidí k palčivým, ale mnohdy cíleně zanedbávaným problémům. Nešetřila finančními prostředky, jeden čas byla dokonce zapojená do více než sta charitativních projektů.

To nejzásadnější ale vykonala její sláva. Fotografie z roku 1987, na nichž si potřásá rukou bez rukavice s pacienty s AIDS, úplně změnily pohled veřejnosti na tuto zákeřnou nemoc a obrovsky tak pomohly do té doby silně stigmatizovaným HIV pozitivním lidem.

7. Jména pro své syny vybrala sama

Charles si přál, aby se jejich děti jmenovaly Arthur a Albert. Diana si ovšem prosadila svou, přestože Charlesem vybraná jména použila. Celé Williamovo jméno totiž zní William Arthur Philip Louis. Harry se jmenuje Henry Charles Albert David.

Pro Williama měla Diana od jeho dvou let také velmi roztomilou přezdívku. Říkala mu Vombat. Na tento nápad přišla na výletě do Austrálie, což je domovina těchto roztomilých savců. William nebyl nikdy schopný vysvětlit, proč mu tak začala říkat, nechal se ale slyšet, že s fyzickou podobou to nemělo nic společného.

8. Její nejoblíbenější kapela nebyla britská

Diana byla obrovskou fanynkou švédské popové skupiny ABBA. Právě proto se William a Kate rozhodli, že na své svatební party budou hrát hudbu z 80. let, mezi níž ty největší hitovky švédského kvarteta samozřejmě nechyběly. Byl to milý způsob, jak památku Diany v jejich svatební den uctít.

9. Vždy napsala poděkování

Každý, kdo Dianě něco daroval, dostal kartičku s poděkováním. Nikoho nevynechala. Krátké poděkování poslala dokonce i tisícům lidí, kteří přinesli dárek pro čerstvě narozeného prince Williama. Dnes mají tyto ručně psané Dianiny děkovné dopisy obrovskou hodnotu. Několik se jich už vydražilo a jejich původní majitelé za ně dostali v přepočtu od 40 do 400 tisíc korun.

10. Vymyslela výstřihové kabelky

Přestože byla Diana bezesporu módní ikonou, návrhářství se nevěnovala. Cleavage bags, neboli česky výstřihové kabelky, nebyly žádným zvláštním typem módních doplňků. Šlo jen a pouze o použití doplňků stávajících. Oblíbenou Dianu totiž sledovali paparazzi na každém kroku a doufali v jakýkoli skandál. Kdyby se při vystupování z auta v odvážnější večerní róbě víc předklonila, její poprsí by se druhý den objevilo na titulní straně bulvárních plátků po celé zemi. Jen kvůli neodbytným fotografům se ale Diana krásných šatů vzdát nechtěla. Nosila proto malou černou kabelku, kterou si dekolt pokaždé při vystupování z auta zakryla. Tuto její techniku od ní okoukalo obrovské množství celebrit a praktikují ji dodnes.

reklama

reklama