Zajímavosti o princi Philipovi: Nenarodil se na své narozeniny a měl nesmírně dlouhé příjmení

Zesnulý princ Philip patřil mezi opravdové světové osobnosti. Podtrhuje to i celá řada neuvěřitelných zajímavostí z jeho dlouhého a plného života.
Princ Philip a královna Alžběta v roce 1986 navštívili Velkou čínskou zeď
Princ Philip a královna Alžběta v roce 1986 navštívili Velkou čínskou zeď
Getty Images

reklama

Většina lidí má zesnulého vévodu z Edinburghu neodmyslitelně spjatého s královnou Alžbětou II. Aby také ne, když byli nerozlučnými manželi neuvěřitelných 73 let. Existuje přitom minimálně 7 zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli a samotná královna s nimi má společného jen velmi málo.

Princ Philip toho za svůj dlouhý život stihnul skutečně mnoho
Autor: AP Princ Philip toho za svůj dlouhý život stihnul skutečně mnoho

1. Dvě data narození

Jak asi víte, princ Philip přišel na svět na řeckém ostrově Korfu v roce 1921. Možná ale nevíte, že Řecko bylo poslední zemí, která kdy oficiálně používala juliánský kalendář. Na ten gregoriánský přešla až o dva roky později, což znamená, že zatímco všude jinde bylo v den narození budoucího vladaře 10. června, v Řecku měli v kalendáři teprve 28. května. Princ Philip měl tudíž hned dvě data narození. 

Královská svatba Alžběty a Philipa
Autor: AP Královská svatba Alžběty a Philipa

2. Příjmení, na němž si zlomíte jazyk

Vzhledem ke svým německým kořenům a švagrům, kteří bojovali za nacisty, se Philip v roce 1947 rozhodl vzdát všech svých titulů a přijmout jméno matky Battenberg v poangličtěné formě Mountbatten. Jeho velké štěstí bylo, že svá příjmení jako člen královské rodiny nemusel používat často ani před tím, než se oženil. Jednak je to slušný jazykolam, a jednak by mu před dopsáním celého jména pravděpodobně došel inkoust v peru. Považte sami: Philip Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg.

A to ani nemluvíme o situaci, kdy by musel vyjmenovat všechny své tituly. Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu byl totiž zároveň hrabětem z Merioneth, baronem Greenwichským, rytířem podvazkového řádu a do roku 1999 byl technicky vzato také členem britské Sněmovny lordů. Poslední pozici však nikdy nezastával, neboť britská královna má být zcela apolitickou postavou.

Jedna z bitevních lodí, na nichž Philip sloužil
Autor: volné dílo / Royal Navy Jedna z bitevních lodí, na nichž Philip sloužil

3. Jeden z nejmladších poručíků britského královského námořnictva

Philip se k námořníkům přidal po vypuknutí 2. světové války a sloužil na bitevní lodi HMS Ramillies. Velmi rychle se vyšplhal až na hodnost poručíka. Bylo mu tehdy pouhých 21 let. Nakonec v roce 1953 získal hodnost admirála loďstva a u příležitosti jeho 90. narozenin mu v roce 2011 královna udělila hodnost lord vysoký admirál, což z něj udělalo čestného velitele celého britského námořnictva.

Asi nejzajímavějším a historicky nejdůležitějším místem, kam služba u námořníků Philipa přivedla, byl Tokijský záliv v roce 1945. Z britského torpédoborce HMS Whelp mohl dalekohledem pozorovat, jak se 2. září Japonci vzdávají.

Princ Philip (vpravo) s křídly RAF na uniformě
Autor: AP Princ Philip (vpravo) s křídly RAF na uniformě

4. Skoro 6 000 nalétaných hodin

Vévoda z Edinburghu byl jako doma nejen na vodě, ale i ve vzduchu. Létat se naučil během své služby u královského letectva a známá pilotní křídla RAF dostal roku 1953. O tři roky později přidal ještě licenci pilota vrtulníku a o další tři roky později také licenci soukromého pilota. Naposledy letěl v roce 1997, tedy ve věku 75 let. Za celý život pilotoval 59 různých strojů, ve kterých strávil celkem téměř 6 tisíc hodin.

Princ Philip krmí na Antarktidě tučňáky
Autor: AP Princ Philip krmí na Antarktidě tučňáky

5. Dvě zajímavá prvenství

Princ Philip byl prvním členem britské královské monarchie, se kterým kdy nějaká televize udělala rozhovor. Šťastnou stanicí byla samozřejmě BBC. Philip přijal v květnu roku 1961 pozvání do pořadu Panorama, který se věnoval současnému dění v zemi.

Jeho druhé prvenství je ještě zajímavější. Je totiž prvním britským monarchou, který kdy překročil antarktický polární kruh. Jeho cesta v roce 1957 měla diplomatický ráz. Královna tehdy zůstala doma ve Spojeném království.

Princ Philip během zápasu v polu v roce 1965
Autor: AP Princ Philip během zápasu v polu v roce 1965

6. Stříbrná blecha a další ocenění

Ne že by princ Philip sám nějaká ocenění, programy a turnaje nevyhrával. Daleko raději ale stál u jejich založení. I u nás se například děti mohou přihlásit do programu osobního rozvoje DofE – The Duke of Edinburgh’s International Award. Jeho designérské ocenění zase zcela změnilo, jak veřejnost vnímala a vnímá designéry a jaký mají respekt ve společnosti.

Dodnes existuje celkem 75 různých ocenění a programů, které princ Philip buď založil, anebo nesou jeho jméno. Pravděpodobně nejzajímavější z nich je dudácká trofej, která se vyhrává od roku 1963 v pákistánské armádě. Anebo jeho známá Stříbrná blecha. Tu každoročně dostává vítěz šampionátu v dětské hře Tiddlywinks, které u nás říkáme... no ano, „Blechy“.

Příznivci Hnutí prince Philipa s jeho fotografiemi
Autor: Christopher Hogue Thompson / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Příznivci Hnutí prince Philipa s jeho fotografiemi

7. Sekta ho prohlásila za božstvo

Není úplně jasné, jak tato kuriozita vznikla. Klíč je ale pravděpodobně v příběhu, který si mezi sebou po staletí předávají obyvatelé jižního ostrova Tanna ve Vanuatu. Hovoří se v něm o synovi horského ducha, který cestoval přes moře do vzdálené země, kde se oženil s jakousi mocnou ženou.

Sekta, která se jmenuje Hnutí prince Philipa, vznikla v padesátých nebo šedesátých letech a v roce 1974 se několik vesničanů s monarchy dokonce setkalo. Místo toho, aby setkání jejich víru ve Philipovo božství vyvrátilo, ji naopak ještě posílilo.

Philipův nezapomenutelný úsměv
Autor: AP Philipův nezapomenutelný úsměv

V dlouhém životě prince Philipa by se takovýchto zajímavostí určitě dalo najít ještě mnoho. Byl přece jen nejdéle žijícím mužským monarchou v historii světa. Zároveň byl ovšem i ohromně všestranný a činný, když během svého života nějakým způsobem figuroval ve více než 700 různých organizacích, předsedal víc než tisícům různých meetingů, zúčastnil se 22 tisíc oficiálních akcí a měl 5 500 proslovů. Něčemu takovému se dá skutečně vyrovnat jen velmi těžko.

reklama

reklama