Přilákejte do své zahrady užitečné pomocníky. Poradíme vám, jak na to

Likvidují škůdce, kypří půdu, opylují rostliny nebo zpracovávají zahradní odpad. Řeč je o hmyzu a dalších pomocnících z říše zvířat, které se vyplatí mít na své zahradě. Prozradíme vám, čím jsou vám jednotliví živočichové prospěšní a jak si zahradu zařídit tak, aby se v ní cítili dobře.
Přilákejte do své zahrady užitečné pomocníky. Poradíme vám, jak na to
Přilákejte do své zahrady užitečné pomocníky. Poradíme vám, jak na to

reklama

Jak zvířecí pomocníky přilákat?

Zahrada by měla co nejvíce připomínat volnou přírodu, pak bude užitečná zvířata přímo vybízet k tomu, aby se na ní usadili. Vsaďte proto na rozmanitost a naopak zcela zapomeňte na chemické postřiky. Kvetoucí luční kvítí, popadané listí, hromádky větví a divoké keře budou pro hmyz, savce a ptáky vítaným přístřeším i útočištěm. Zvláštní oblibě se těší zejména domácí kompost, který půdní živočichové hravě přemění na výživné hnojivo.

Hmyz spolehlivě přilákají i odumřelá květenství nebo takzvané hmyzí domky, které si s trochou šikovnosti dokážete postavit sami. Pokud máte tu možnost, ponechte část zahrady neupravenou a sekejte ji jen jednou nebo dvakrát ročně. Příroda už si sama vybere, čemu se tam bude dařit.

Bez vody není život

Pítka a menší vodní nádrže by neměly chybět v žádné zahradě. Poskytnou vodu ptákům, savcům, obojživelníkům i hmyzu. Komárů se přitom bát nemusíte, vodní vážky je spolehlivě zlikvidují.

Kromě toho se zahradní jezírko stane domovem i mnoha druhů žab včetně ropuchy, která patří k největším predátorům slimáků. Nemluvě o tom, že se postará o jedinečnou zvukovou kulisu.

Ptáky přilákají vzrostlé stromy, keře a krmítko

Vaše zahrada se může stát vyhledávaným útočištěm nejrůznějších druhů ptáků. Osamocené krmítko k tomu ale většinou nestačí, ptáci se u něj totiž zdržují jen velmi krátkou dobu a poté se potřebují se svým úlovkem někam schovat. Líbit se jim bude na zahradě plné vzrostlých, především listnatých stromů a hustých keřů obalených chutnými plody. Odměnou vám bude nejen líbezný zpěv ptačích hostů, ale také menší výskyt hmyzu.

Hostina pro opylovače

Pilní opylovači vám zajistí bohatou úrodu ovoce a zeleniny, proto byste je měli na své zahradě vítat s otevřenou náručí. Připravte pro ně záhony plné trvalek a letniček nebo květnatou louku, která bude hrát všemi barvami a motýlům a včelám zajistí dostatek potravy.

Kamenné zdi a zídky

Vyhřáté kamenné zídky poskytují ideální podmínky pro ještěrky, které zvlášť po zimě nabírají energii ze slunečních paprsků. Pokud nemáte kamenné oplocení, vytvořte jim v koutě zahrady alespoň nízkou zídku. Jestliže na ni ještě navršíte hromadu zeminy, ještěrky u vás zůstanou i přes zimu. A proč že byste je měli zvát do své zahrady? Jsou totiž skvělými likvidátory škůdců!

Vytvořte si na zahradě idylické sezení

Do zahrady plné života se hodí zahradní nábytek z přírodních materiálů, jako je dřevo nebo ratan. Zařiďte si na své zahradě idylické sezení a kochejte se pohledem na poletující hmyz a vyhřívající se ještěrky. Širokou nabídku záhradného nábytku najdete i na Heurece.sk, a to včetně hodnotných uživatelských recenzí, které vám pomohou s výběrem.

reklama

reklama