29. ledna 2020 16:00

Koronavirus 2019-nCoV: Jak se šíří, co na něj účinkuje a proč je tak rychlý?

Bránit se novému koronaviru můžete stejně, jako se bráníte chřipce.

Čína eviduje přes 6000 nakažených novým koronavirem 2019-nCoV – to je v této fázi epidemie mnohem víc než u koronaviru SARS-CoV v roce 2002. Dobrou zprávou naproti tomu je, že úmrtnost je oproti SARSu nižší – odhaduje se na 3 procenta. Dosud zemřelo 132 lidí (stav k 29. lednu).

Virem SARS se nakazilo asi 8000 lidí, kolem 800 jich zemřelo. Původce SARS samovolně zmizel asi po 9 měsících od vypuknutí infekce. Vědci předpokládají, že zmutoval do podoby, která přestala být člověku nebezpečná.

Jsou roušky k něčemu dobré?

Symbolem současné epidemie, stejně jako tomu bylo v případě SARS, jsou obličejové roušky. Jaký je mezi nimi rozdíl a jsou opravdu účinné?

Důležité je uvědomit si, že jednoduché lékařské roušky by měli nosit především lidé, kteří jsou už nakažení. Pokud je chcete použít jako preventivní ochranu pro sebe, jde spíše o nouzové řešení. Rouška po několika desítkách minut zvlhne a ztrácí účinnost, měli byste ji tedy několikrát denně měnit. Užitečnou funkcí roušky je, že vám zabrání sahat si na ústa a nos, což se při takovéto epidemii může hodit.

Mnohem účinnější než roušky jsou respirátory ideálně vybavené vydechovacím ventilem. Většinou také mají utahovací pásky a tvarovatelné okraje, takže dobře přilnou k obličeji a hlavně k nosu. Jak do respirátorů, tak do pokročilejších verzí roušek se používají nanovlákna stříbra, které viry a bakterie likviduje.

Hygiena stejná jako při chřipce

Princip nákazy novým koronavirem se nijak zvlášť neliší od podobných virových onemocnění včetně chřipky. Přenáší se hlavně kapénkami při kýchání nebo kašli, kapénky ale nemusíte nutně jen vdechnout, mohou se vám dostat na ruce a odsud na nějakou sliznici, hlavně do úst, nosu a očí.

Co z toho vyplývá? Prostě si musíte pečlivě mýt anebo dezinfikovat ruce. Nezapomínejte přitom na konečky prstů a hřbet ruky, klasickému rychlému ošmrdlání rukou pod trochou vody a bez mýdla je zkrátka konec. Ještě lepší je k ošetření rukou použít dezinfekční prostředek,

Když už musíte kýchnout nebo zakašlat a kapesník nikde, použijte rukáv. Je to pořád lepší, než dlaň ruky (o prskání do volného prostoru nemluvě).

Jak se dá šíření viru zastavit?

Koronavirus 2019-nCoV začal být nebezpečný v okamžiku, kdy mutací získal schopnost šířit se z člověka na člověka. Původní přenos ze zvířete – v podezření jsou tentokrát hadi – na člověka by k vyvolání epidemie nestačil. Ohniskem nákazy byl tentokrát trh s rybami a dalšími zvířaty ve Wu-chanu, 11milionovém městě, které je dnes v jakési karanténě a které s nákazou bojuje i vybudováním nové nemocnice pro 1000 pacientů.

Protože příznaky onemocnění vypadají podobně jako klasické nachlazení, případně chřipka, bylo zpočátku obtížné zjistit, co se vlastně děje. Prokázat útok nového koronaviru je možné jen laboratorními testy, na jejichž výsledky se čeká nejméně 48 hodin. Šíření nákazy navíc nahrává poměrně dlouhá inkubační doba, kterou odborníci zatím jen odhadují na 14 dnů.

Velkou komplikací při vzniku epidemie byly oslavy lunárního Nového roku, které připadaly na období kolem 25. ledna. Při nich se daly do pohybu stamiliony Číňanů a zabránit šíření koronaviru tak bylo prakticky nemožné. Potenciální nakažení ale byli i mezi lidmi, kteří z Číny cestovali jako turisté do USA, Evropy, Austrálie nebo dalších asijských zemí.

Zabránit dalšímu šíření koronaviru 2019-nCoV může důsledná kontrola cestujících na letištích, eventuálně omezení nebo zastavení cest do Číny. Jako první se k tomuto kroku odhodlaly aerolinky British Airways, když zrušily všechny své lety do Číny a zpět.

Několik zemí už také pracuje na vývoji vakcíny, která by dokázala koronavirus likvidovat.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom