Přehled nejdůležitějších událostí ve vědě v roce 2017

Věda posouvá náš svět dopředu. Díky ní žijeme déle, lépe a někdy i ve větším ohrožení. Nabízíme souhrn toho nejzajímavějšího, co se ve vědě během roku 2017 událo.
Věda posouvá svět kupředu, Prima ZOOM posouvá kupředu vás
Věda posouvá svět kupředu, Prima ZOOM posouvá kupředu vás
http://pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LEDEN:

16. - Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Eugene Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce.

31. - Údajně nejstaršího předchůdce člověka objevili vědci v Číně. Jednalo se o miniaturní stvoření o velikosti jednoho milimetru zvané saccorhytus, které žilo před 540 miliony let.

Jaká tajemství naše sluneční soustava skrývá? Nejspíš i devátou planetu.
Autor: istockphoto.com Jaká tajemství naše sluneční soustava skrývá? Nejspíš i devátou planetu.

ÚNOR:

4. - Týmu odborníků se podařilo po dvouletém výzkumu získat mitochondriální DNA spisovatelky Boženy Němcové, mohlo by to pomoci při vyjasnění jejího původu.

22. - Astronomové objevili ve vzdálenosti 40 světelných let od Země unikátní soustavu se sedmi planetami, z nichž tři leží v takzvané obyvatelné zóně.

BŘEZEN:

1. - Vědci objevili zkamenělé mikroorganismy, které podle nich mohou patřit k vůbec nejstarším formám života na planetě Zemi. Fosilie, které našli v nerostu starém přibližně čtyři miliardy let, mají rysy podobné s mnohem později vyvinutými mikroby.

14. - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR. Dvaašedesátiletá bioložka ve funkci nahradila Jiřího Drahoše.

22. - Vědci v aktuálním vydání časopisu Nature zpochybnili více než 100 let trvající genealogický strom dinosaurů. Tito živočichové z druhohor dominovali živočišné říši přes 130 milionů let.

30. - Ve věku 83 let zemřel chirurg Vladimír Kočandrle. V roce 1984 vedl tým, který jako první v tehdejším Československu provedl úspěšnou transplantaci srdce.

Stačí najít pár dinosauřích stop a je pozdvižení
Autor: http://pixabay.com/ Stačí najít pár dinosauřích stop a je pozdvižení

DUBEN:

14. - Saturnský měsíc Enceladus splňuje všechny podmínky pro existenci života. V aktuálním vydání odborného magazínu Science to tvrdí vědci, kteří se podílejí na výzkumné misi Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

25. - Vědci ve Spojených státech vyvinuli mimotělní podpůrné zařízení, které svou funkcí nahrazuje dělohu a placentu, což by mohlo výrazně zvýšit šanci na přežití dětí narozených dlouho před termínem.

To není E.T., ale Homo sapiens
Autor: Ed Uthman To není E.T., ale Homo sapiens

KVĚTEN:

16. - Nedaleko jordánské metropole se otevřelo vědecké středisko SESAME s prvním synchrotronovým urychlovačem částic na Blízkém východě.

26. - V Chile byla zahájena stavba Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který se má stát největším optickým teleskopem na světě.

ČERVEN:

5. - Indie za pomoci své nejmohutnější, šestitunové nosné rakety vypustila na oběžnou dráhu třítunový komunikační satelit.

7. - Bylo oznámeno, že fosilie člověka druhu Homo sapiens, které byly nalezeny v roce 2004 v Maroku v lokalitě Džabál Irhúd, jsou staré nejméně 300.000 let (jednalo se o 22 zkamenělých pozůstatků kostí, lebek, čelistí a zubů, které pocházely z nejméně pěti lidí). Byly tak o 100.000 let starší než dosud známé nejstarší kosti člověka známé jako Omo I a Omo II z etiopské lokality Omo Kibish, jejichž stáří bylo 16. února 2005 odhadováno na 195.000 let.

 

20. - Vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil mimo naši sluneční soustavu deset nových planet, které podle něj mají vhodnou velikost i teplotu na to, aby se na nich nacházel život.

23. - Indická raketa PSLV-C38 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země první českou technologickou nanodružici VZLUSAT-1.

ČERVENEC:

6. - Vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), který je nejvýkonnějším na světě, ohlásili nález nové subatomární částice (typ baryonu), od níž si slibují lepší pochopení soudržnosti hmoty.

12. - Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních.

13. - Čínští vědci poprvé přenesli pomocí takzvané kvantové teleportace stav částice z povrchu Země na oběžnou dráhu.

SRPEN:

2. - Vědci z amerického Oregonu poprvé úspěšně pozměnili "špatný" gen v lidském embryu, jehož vada vyvolává srdeční selhání ohrožující život.

ZÁŘÍ:

1. - Největší rentgenový laser na volných elektronech na světě byl otevřen v Hamburku.

15. - V Saturnu zanikla americká sonda Cassini, která vzlétla k této planetě 15. října 1997.

Cassini u saturnu
Autor: Wikimedia Commons Cassini u saturnu

ŘÍJEN:

2. - Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young. Oceněni byli za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů.

3. - Nobelovu cenu za fyziku získala trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru.

4. - Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie.

16. - Teleskopy Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile detekovaly první optický protějšek zdroje gravitačních vln.

20. - Některé typy non-Hodgkinových lymfomů lze v USA nově léčit genovou terapií, která upravuje buňky pacientova imunitního systému tak, aby útočily na nakaženou část organismu.

31. - Vědci objevili u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu, která by podle teorie formování planet neměla existovat.

LISTOPAD:

2. - Čestnou medaili Bernarda Bolzana za přínos v matematických vědách dostal americký matematik Samuel Buss.

13. - Vědci ve Spojených státech se v rámci léčebné terapie vůbec poprvé přímo v lidském těle pokusili pomocí metody CRISPR upravit gen, aby trvale změnili vybranou část DNA pacienta. Prvním člověkem, který metodu podstoupil, byl 44letý Brian Madeux, který trpí Hunterovým syndromem.

21. - Astronomové potvrdili, že záhadné vesmírné těleso 1I/2017 U1 (nebo také Oumuamua), které 14. října minulo Zemi ve vzdálenosti kolem 24 milionů kilometrů, skutečně pochází z jiné sluneční soustavy.

PROSINEC

3. - Ocenění Česká hlava získali letos badatelé, kteří se věnují nemoci včel, zkoumání magnetických látek a také úpravám proteinů. Kromě toho porota ocenila i ocelářskou firmu vyvíjející povlaky materiálů. Národní cenu vlády získal archeolog Petr Sommer, který se zabývá středověkem a církevní archeologií.

ČTK

Reklama
Reklama